Les Arcs - kraina słońca - idealne miejsce na rodzinne ferie.

Autor: |
Trasy w Les Arcs (foto: P.Tomczyk)
Les Arcs 1950 (foto: P.Tomczyk)
Les Arcs 1950 (foto: P.Tomczyk)
Hotele ukryte w lesie (foto: P.Tomczyk)
Hotele ukryte w lesie (foto: P.Tomczyk)
Les Arcs w słońcu (foto: P.Tomczyk)
Les Arcs w słońcu (foto: P.Tomczyk)

Zostały jeszcze dwa miesiące do ferii zimowych. Jak co roku o tej porze zadaję sobie kilka pytań.

Gdzie tym razem zabrać rodzinkę na narty?
Do Austrii, Włoch, Francji?  Myślę, że jednak Francja. Kilkakrotnie byłem we Włoszech, wyjazdy do słonecznej Italii zawsze były udane, choć warunki śniegowe różne. Nie żebym narzekał, ale były sezony gdzie jeździliśmy tylko na sztucznym śniegu. Od kilku lat sezon narciarski otwierałem we Francji.  Rozpoczynając sezon na francuskich stokach nigdy nie zdarzyło się, aby warunki śniegowe nas zawiodły.  Wybierałem stacje narciarskie, które znajdowały się na wysokości 1800 m npm i wyżej. Świętując otwarcie sezonu na stokach Val Thoren, Tignes, Val D'Isere rok w rok obiecywałem sobie, że zabiorę rodzinę na stoki Alp francuskich. Czym się różnią ośrodki francuskie od innych? Uwielbiam atmosferę narciarską we Włoszech, a w szczególności podejście do dzieci. Lubię organizację i porządek na stokach w Austrii. Ale Francja to narciarstwo totalne: przestrzeń, widoki, wysokość. Takich doznań nie doświadczymy w innych krajach alpejskich. Nie znam Szwajcarii, więc nie mogę się wypowiadać na temat tego kraju. Może więc jednak do Francji.

Moją uwagę zwrócił jeden z największych regionów we Francji  - Paradiski. Po połączeniu w jeden kompleks  Les Arcs, Peisey-Vallandry i La Plagne mamy do dyspozycji 420 km tras. Interesująca jest zwłaszcza kolejka linowa Vanoise Express. Czas podróży pomiędzy Les Arcs i la Plagne to 4 min. Vanoise Express jest kolejką piętrową. Na każdy poziom wagonu może wejść 200 osób. Kolejka zawieszona jest na dwóch linach. Przepustowość połączenia to 2000 osób na godzinę w jedną stronę. Kolejka pokonuje odległość 1824 m na wysokości 380 m.

Gdzie mieszkać?
 Les Arcs leży u podnóża Aiguille Rouge (3226 m). Les Arcs1600, Les Arcs1800, Les Arcs1950, Les Arcs2000 to stacje różniące się nie tylko wysokością ich położenia nad poziomem morza, ale przede wszystkim wyglądem i klimatem. Les Arcs2000 to apartamenty i hotele położone przy trasach dla mistrzów i początkujących. Les Arsc1950 jest stylową stacją narciarską, która w niczym nie przypomina "blokowisk", w której znajdziemy czterogwiazdkowe apartamenty.
Les Arcs1800 to samo serce Les Arcs. Sklepy, hotele, kluby, dyskoteki wszystko to jest dostępne dla mieszkańców tej stacji. Stacja została wybudowana w latach 70. W dzisiejszych czasach ze względu na prawo ekologiczne wiele z tych monumentalnych hoteli już by nie powstało. Na szczególną uwagę zasługuje architektura hoteli. Przykładem może być  Hôtel Latitudes du Golf, który jest ogromną bryłą a dzięki mistrzostwu architektów ciekawie komponuje się zboczem góry i otaczającą przyrodą.

Les Arcs1600 to typowe miejsce dla rodzin gdzie znajdziemy zarówno hotele jak i apartamenty. We wszystkich opisanych wyżej stacjach wychodzimy z apartamentu czy hotelu bezpośrednio na stok. Zeszły sezon zamykałem w Les Arcs. Mieszkałem w Les Arcs 1800. Jest to obszar kipiący "młodością". O charakterze tego miejsca świadczy ilość miejsc, w których możemy spędzić czas po nartach. Dla osób lubiących bawić się przy rokowej muzyce na żywo polecam Le J.O. - Live Rock Café. Wstęp gratis, cena piwa tylko 3 Euro.

Jak dotrzeć do Les Arsc ?
Można skorzystać z połączeń lotniczych do Grenoble. Mamy do wyboru dwie  tanie linie lotnicze. Niestety na dzień dzisiejszy wszystkie połączenia są tylko z Warszawy. Na miejscu we Francji możemy wypożyczyć samochód. Pomocne są tu strony linii lotniczych. Koszt wynajęcia samochodu na jeden tydzień to co najmniej 200 Euro. Odległość z lotniska do Les Arsc to około 190 km . Czas przejazdu średnio 3 godziny. Jadąc samochodem do stacji narciarskiej należy wziąć pod uwagę koszt parkowania samochodu na parkingach. Parkowanie na wyznaczonych i z reguły płatnych parkingach jest obowiązkowe. Zaparkowanie auta na miejscu do tego nie przeznaczonym kończy się wywiezieniem go na parking poza stacją na koszt właściciela samochodu.  Przykładowa cena parkingu to 70 Euro za tydzień miejsca pod chmurką, jak zapłacimy 100 Euro nasze auto będzie na parkingu krytym.

Jadąc samochodem z Polski musimy pokonać około 1700 km w jedną stronę. Najlepsza trasa według mojej oceny wiedzie przez Niemcy, Szwajcarię. W Szwajcarii, aby poruszać się autostradami należy wykupić winietę, cena 40 Franków Szwajcarskich. Jadąc do Francji zawsze jechałem przez Genewę omijając Austrię. Przejeżdżając z Szwajcarii do Francji trzeba pamiętać, że część wysoko położonych dróg może być w zimie zamknięta. Przykładem może być droga przez przełęcz Świętego Bernarda. Wiem, że starsze systemy nawigacji GPS tego faktu nie uwzględniały. Po przekroczeniu granicy szwajcarsko-francuskiej należy kierować się na Annecy, następnie drogą nr N508 do Albertville, potem zaś do Bourg-St-Maurice. W Bourg-St-Maurice zaczynamy ostatni fragment drogi do Les Arcs.

Gdzie jeździć na nartach ?
Będąc w Paradiski z wyborem tras, na których będziemy spędzać nasz wolny czas na pewno nie będziemy mieli kłopotu. Są tu trasy dla początkujących jak i dla zawodowców. To w Les Arcs były pobijane rekordy prędkości na nartach. Ogromną zaletą stacji jest to, że z miejsca zamieszkania wychodzimy w butach narciarskich, przypinamy narty i zaczynamy naszą zabawę. Ukształtowanie terenu zawsze pozwala nam na jazdę na nartach w słońcu. Zaczynając rano od stoków Aiguille Rouge przesuwając się trasami w kierunku Plan Peisey cały czas jesteśmy na nasłonecznionych stokach. Szerokie dobrze przygotowane stoki to bardzo duża zaleta Les Arcs.

Pozostaje mi tylko znaleźć odpowiadającą moim wymaganiom ofertę. Na początek zajrzę na strony: www.ski-france.com


Trochę danych statystycznych
3 stacje
Wysokości od 1200m do 3250m npm
2 lodowce
3 szczyty powyżej 3000m npm.
425 km tras
170 hektarów które naśnieża 470 armatek
239 tras o różnym stopniu trudności
158 km tras biegowych
5 snowparków,
3 boardercross,
1 half-pipe,
1 tor bobslejowy,
1 lodowisko,
1 trasa dla narciarstwa szybkiego

Dane o trasach

LES ARCS/PEISEY-VALLANDRY/VILLAROGER
200 km tras od 1200 m do 3226 m
19 czarnych(18%)
 32 czerwone (30%)
54 niebieskie (51%)
1 zielona (1%)

PARADISKI - LES ARCS - LA PLAGNE
Połączenie w 4 minuty kolejką Vanoise
Express.
425 km tras od 1200 m do 3250 m
29 czarnych (13%)
66 czerwone (28%)
133 niebieskie (55%)
12 zielonych (4%)

Przydatny link  www.lesarcs.com