4 rzeczy, których nie wiesz o bieliźnie termoaktywnej

Autor: |

Odpowiednio dobrane ubrania sportowe są podstawą w przypadku wypraw trekkingowych, rowerowych czy wspinaczkowych. Warto zapoznać się z tematem bielizny termoaktywnej, gdyż jest ona kluczem do komfortu wykonywanej aktywności.

Bielizna termiczna a termoaktywna

Czy wiesz, że termoaktywność i termiczność dotyczą różnych aspektów ubrań sportowych? Wiele osób używa tych terminów naprzemiennie, jednak niekoniecznie jest to poprawne. Wybierając bieliznę musisz wiedzieć, że:

  • Ubrania termoaktywne - to bardzo dobry wybór dla osób uprawiających sport o średnim poziomie aktywności fizycznej (trekking, narciarstwo, snowboard itp.). Taka bielizna może być dolną warstwą pod sportową odzieżą zimową, ale też lżejszymi ubraniami. Wypada korzystnie w każdych warunkach, nawet przy kapryśnej i zmiennej pogodzie. Jest bowiem skonstruowana tak, żeby przepuszczać wytwarzający się pot na zewnątrz. Dzięki temu skóra pozostaje sucha, a my czujemy się komfortowo.
  • Bielizna termiczna - wybierają ją osoby źle znoszące mrozy. Materiał pomaga zachować odpowiednią temperaturę ciała, jednak przeważnie nie przepuszcza wilgoci. Decydując się na taki wariant, warto pamiętać, że przy aktywnych czynnościach bielizna termiczna nie sprawdzi się bezbłędnie. Mniejsza konieczność ruchu stwarza w tym wypadku lepsze warunki.

Jeśli szukasz bielizny sportowej dobrej jakości, warto korzystać z ofert znanych marek, jak np. tutaj:https://sklep.jack-wolfskin.pl/mezczyzna/bielizna-funkcjonalna.html 

Jak wykonuje się bieliznę funkcjonalną?

Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do bawełnianej bielizny, która zapewnia nam swobodę ruchu. Ten materiał nie sprawdza się jednak w kategorii sportowej. Zbyt szybko chłonie wilgoć, przez co może spowodować ochłodzenie temperatury ciała i w najlepszym przypadku przeziębienie. Właśnie dlatego renomowani producenci używają do produkcji materiałów syntetycznych, czyli poliestru i poliamidu. Ich właściwości sprawiają, że woda szybko przedostaje się na zewnętrzną warstwę bielizny. W niektórych modelach stosuje się celulozowy Tencel lub wełnę merino, które zapewniają więcej ciepła.

Czy wiesz, że bielizna termoaktywna wytwarzana jest na podstawie specjalnych testów? Duże firmy wykorzystują pomiary temperatur zrobione podczas wysiłku. Dzięki temu uzyskujemy najbardziej wydajną bieliznę z dopasowaną grubością materiału. W najwyższych temperaturach przepuszcza on więcej powietrza, a w miejscach narażonych na odmrożenia posiada dodatkową warstwę.

Jak dobieramy bieliznę termoaktywną?

Nie bez przyczyny na bieliznę termoaktywną mówi się ”druga skóra”. Powinna być jak najbardziej przylegająca do ciała. Dlaczego tak jest? To również kwestia przepuszczania wilgoci na zewnątrz. Luźna bielizna nie odda wody tak dobrze, jak obcisła. Kupując odzież sportową warto o tym pamiętać. Czasem może wydawać się to niekomfortowe, jednak jest najbardziej skuteczne i w rezultacie wygodne podczas uprawiania wybranej dziedziny sportowej. 

Warto pamiętać, że oprócz warstwy spodniej należy dobrze dobrać resztę ekwipunku. Buty trekkingowe, spodnie narciarskie, kurtka przeciwdeszczowa, a nawet plecaki są istotne w skompletowaniu najlepszego odzienia sportowego. Wielu z nas regularnie chodzi po górach, dlatego warto poświęcić czas, żeby wybrać najlepszy plecak męski, który sprawdzi się na trekkingu. W końcu żadne czynniki nie powinny utrudniać nam wędrówek.