Bezpieczne wakacje zimowe w czasach pandemii.

Autor: |
La Plagne. Super trasy, super widoki.

Przed nami nietypowy sezon,narty w cieniu koronawirusa. Każdy stawia sobie pytania: czy zimowy wyjazd będzie bezpieczny? Czy korzystanie z wyciągów zwiększa ryzyko zarażenia? Gdzie najlepiej nocować? Co stanie się z wpłaconymi pieniędzmi na wyjazd, jeśli zostanie on odwołany. Podobnych pytań jest wiele, na większość z nich znamy już dziś odpowiedzi, na niektóre poznamy w najbliższej przyszłości, kilka pozostanie bez odpowiedzi.

Ośrodki narciarskie w całej Europie przygotowują się do nowego sezonu od kilku miesięcy. Kilka dni po przedwczesnym zamknięciu ośrodków rozpoczęto analizę zdarzeń z końca lutego i początku marca. Wiosną przygotowywano raporty, latem wiele ośrodków testowało rozwiązania, przygotowywane by sezon zimowy był jak najbardziej bezpieczny.

Teraz nadchodzi czas otwierania wyciągów i tras. Na pierwszy ogień poszły alpejskie lodowce, w większości sezon jesienny już trwa. Jest bezpiecznie. Opracowane przez Rządy i operatorów zasady są w większości krajów podobne, dystans, dezynfekcja i zasłanianie ust i nosa. Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu wymagań, kilka słów apelu.

Na nic się zdadzą najlepsze zabezpieczenia, jeśli nie będą respektowane, ośrodki narciarskie dają nam środki i wytyczne – bezpieczeństwo zależy od nas.

Zasady obowiazujące na wyciągach i trasach narciarskich

Kraj Obowiązek noszenia maseczek przez pracowników i klientów Żel dezynfekujący dostępny dla klientów Regularna dezynfekcja powierzchni Pierwszeństwo dla kupujacych karnety online Mniejsza ilość pasażerów na wyciągach Limit klientów
Austria tak tak tak nie nie nie
Andora tak w zamkniętych pomieszczeniach tak tak nie nie nie
Francja tak tak tak nie nie nie
Szwajcaria zależy od ośrodka i miejsca tak tak nie nie nie
Włochy zależy od ośrodka i miejsca brak danych tak tak nie brak danych

Zasady obowiązujące w restauracjach

Kraj Obowiązek noszenia maseczek przez obsługę i klientów Regularna dezynfekcja stołów Zachowanie bezpiecznych odległości między stolikami Tylko miejsca siedzące
Austria tak tak tak nie
Andora tak tak tak brak danych
Francja tak tak tak tak
Szwajcaria tak tak tak nie
Włochy tak tak tak nie

Zasady obowiązujące w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego

Kraj Obowiązek noszenia maseczek przez pracowników i klientów Żel dezynfekujący dostępny dla klientów Regularna dezynfekcja powierzchni Każdorazowa dezynfekcja sprzętu z którym klientt miał kontakt Pierwszeństwo dla klientów rezerwujących online
Austria tak tak tak brak danych tak
Francja tak tak tak tak nie
Szwajcaria tak brak danych tak brak danych nie
Włochy tak brak danych tak brak danych nie

Jak widać z powyższych danych, osłona twarzy i nosa na wyciągach, wewnątrz budynków i wielu miejscach również na otwartej przestrzeni staje się podstawowym wyposażeniem narciarza. Najwygodniejszym wydaje się korzystanie z komina, łatwo można go zaciągnąć na twarz nawet w rękawiczkach.

W wielu ośrodkach w Austrii komin dostaniesz kupując karnet narciarski i będziesz musiał z niego korzystać, czekając w kolejce i jadąc wyciągiem, w Szwajcarii komin będzie musiał być wyposażony w kieszonkę na maseczkę chirurgiczną, we Włoszech noszenie maseczek zalecane jest w na stacjach w oczekiwaniu na wyciąg oraz w zamkniętych gondolach a we Francji w maseczce będziemy stać w kolejkach i jeździć wszystkimi wyciągami z jednoosobowymi talerzami włącznie. Szwajcarzy będą wymagać wspomnianego komina z kieszonką na maseczkę w zamkniętych pomieszczeniach i w gondolach, z krzesełek i orczyków korzystać będziemy tak jak do tej pory – bez maseczki.

Musimy się do tego przyzwyczaić i przed wyjazdem zapoznać z zasadami obowiązującymi w danym ośrodku. Jest to ważne, bo wiele ośrodków wprowadza swoje, ostrzejsze od państwowych, reguły bezpieczeństwa.

Gdzie spać?

Najbezpieczniejsze wydają się apartamenty i chalety wakacyjne, wybierając tę opcję zmniejszamy kontakt z innymi ludźmi, checkin, checkout dobrzy operatorzy przeprowadzają online, a posiłki możesz przygotowywać samodzielnie lub korzystać z cateringu.

Jeśli jednak wolisz większą wygodę to hoteli i pensjonatów również nie musisz się obawiać. Wdrożone zasady bezpieczeństwa są bardzo rygorystyczne, sale wspólne są wielokrotnie w ciągu dna odkażane, podobnie jak pokoje gości. Część hoteli zrezygnowała w tym sezonie z bufetów sałatkowych i śniadaniowych, w wielu restauracjach serwowane są wyłącznie dania na zamówienie serwowane do stolika.

Ograniczone mogą być usługi spa i wellness, tu bardzo wiele zależeć będzie od lokalnych przepisów i sytuacji zdrowotnej.

Największą zmianą będzie w tym sezonie brak Apres ski w takiej formie, jaką do tej pory znaliśmy. Będzie to rok bez głośnej muzyki, tańców na stołach i drinków „na metry” pitych na stojąco przy barze. Spotkania na piwo po nartach odbywać się będą zazwyczaj tylko na siedząco i z obsługą kelnerską.

Pozostaje ostatnie pytanie – Czy bezpiecznie jest rezerwować i wpłacać zaliczkę a-konto wyjazdu?

Tak, jest to bezpieczne pod jednym warunkiem! Rezerwuj w sprawdzonych biurach podróży. Dla Twojego bezpieczeństwa najlepiej będzie wybrać operatora, takiego jak Snow Trex, od lat specjalizującego się w sprzedaży wyjazdów narciarskich przez internet. Unikniesz konieczności wizyty w biurze a bezpieczeństwo zagwarantują przejrzyste zasady zwrotu, specjalnie przygotowane na czasy pandemii.

Pamiętaj jeszcze o jednym aspekcie: podróż – najbezpieczniej własnym samochodem, wsiadasz i poza koniecznymi postojami na tankowanie dojeżdżasz w kilka, kilkanaście godzin na miejsce.

Kończąc – wyjazd na zimowy wypoczynek jest bezpieczny, ośrodki są przygotowane, by zapewnić bezpieczną jazdę na nartach, bezpieczny pobyt w hotelach i korzystanie z restauracji. My musimy stosować się do zasad.