Zdumiewające drugie życie wyciągów narciarskich

Autor: |
Projekt  "Paryżanie w Mourchevel" Restauracja w powietrzu (źródło: http://taninges-telecabines.com)e

Wszystko zaczęło się w Taningnes, miejscowy handlarz starociami Roger Gaudin od lat interesował się zachowaniem dziedzictwa swej małej górskiej ojczyzny. Zbierał pamiątki związane z miejscowymi zwyczajami i zawodami. Swoją pasją zaraził synów, Julien i Stephane poszli w ślady ojca i hobby zamienili na dobrze prosperujący biznes-Taninges Télécabines.

Swoją przygodę ze zbieraniem i handlem używanymi, wycofywanymi kolejami górskimi rozpoczęli w 2000 roku, kupując jedno z „jajek” demontowanej właśnie kolei gondolowej Flégère w leżącym pod Mont Blanc Chamonix.

Oddajmy głos założycielom firmy.

„Nasza firma oficjalnie rozpoczęła działalność od zakupu starych kabin w Les Chavannes i pobliskim kurorcie Les Gets. Postanowiliśmy odkupić 42 kabiny, aby zaoferować je do odsprzedaży, w ich oryginalnym stanie, odrestaurowane lub z zupełnie nowym wyglądem. Kpiono z nas i nie wierzono w powodzenie pomysłu.”

Dziś Julien i Stéphane są prekursorami na rynku, który dla niektórych wydawał się niemożliwy. Niezwykły duet, który oferuje drugie życie górskiemu dziedzictwu, które zasługuje na to, by je zobaczyć i zachować. 

Ich oferta zaczyna się od 2-miejscowych gondolek do wynajęcia lub sprzedaży do 80-miejscowej kolejki linowej. Wyremontowane, dostosowane do potrzeb klienta lub w takim samym stanie jak poprzednio. Duet dostosowuje się do każdej prośby, nawet najbardziej szalonej. Kabiny wypożyczane są na ewenty i sprzedawane agencjom reklamowym. 

Taninges Télécabines posiada obecnie największą na świecie kolekcję kolei linowych i innych środków transportu linowego kablowych. Wśród nich

  • kabina z Flégère (Chamonix, Francja).
  • miejska kabina kolejki linowej z wystawy światowej w Brukseli (Belgia) w 1958 roku.
  • kabina z wystawy krajowej w Lozannie (Szwajcaria) w 1964 r.
  • kabina z kolejki linowej Davos, Aiguille du Midi (Francja).

Bracia chcą stworzyć unikalne we Francji i na świecie muzeum by jak najwięcej ludzi mogło obejrzeć ich kolekcję.

Ostatnim zakupem braci jest wybudowany w 1974 roku orczyk z małego rodzinnego ośrodka Les Clochettes, aktualnie trwają prace demontażowe. Po demontażu wyciąg zostanie przewieziony i ustawiony w muzeum.