Koniec sezonu narciarskiego we Francji

Autor: |
250 km tras robi wrażenie - Alpe d`Huez (foto: PB Narty.pl)

14 marca był ostatnim dniem sezonu w francuskich górach. Większość ośrodków od jutra do odwołania będzie zamknięta.

W obliczu nowej i złożonej sytuacji wspólne stanowisko francuskich ośrodków narciarskich z soboty 14 marca jest następujące: ośrodki będą czynne tak długo,  jak długo nie będą istniały oficjalne instrukcje od władz.

AKTUALIZACJA 2020 03 14 22:00

Kolejne francuskie stacje informują o zakończeniu sezonu narciarskiego, wśród nich Alpe d`Huez.
Jak donosi portal skipass.com, dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem sezonu narciarskiego we Francji. (źródło: skipass.com )

AKTUALIZACJA 2020 03 14 21:50
Chamonix: działalność ośrodka zostaje wstrzymana do odwołania (źródło:  chamonix.com)

AKTUALIZACJA 2020 03 14 19:50 

Premier Francji Edouard Philippe ogłosił przed chwilą

"Po konsultacjach  z prezydentem, postanowiłem do odwołania zamknąć wszystkie miejsca publiczne, które nie są niezbędne w życiu kraju: kina, bary, dyskoteki. Miejsca kultu pozostaną otwarte, ale ceremonie zostaną zawieszone. Wszystkie sklepy będą zamknięte z wyjątkiem sklepów z artykułami pierwszej potrzeby: żywność, apteki, banki, sklepy z  tytoniem. Wszystkie usługi publiczne będą dostępne, transport miejski również."
Rozporządzenie wchodzi w życie o północy 14/15 marca.

Oznacza to prawdopodobnie zamknięcie wszystkich francuskich ośrodków narciarskich. 

 

2020 03 14 13:44

Kontynuowaniu działalności mają towarzyszyć wszelkie działania konieczne do przestrzegania zakazu gromadzenia ponad 100 osób oraz do zapewnienia większego bezpieczeństwa zdrowotnego (dezynfekcja kabin, zmniejszenie pojemności niektórych urządzeń itp.). Żłobki, szkoły i przedszkola są  zamknięte, co może mieć wpływ na dostępność pracowników sezonowych.

Wszystkie imprezy towarzyszące są odwoływane.

Compagnie des Alpes (operator 11 ośrodków we Francji) ze swojej strony podaje w komunikacie prasowym z piątku 13 marca wieczorem (z czego tylko 3 wiersze są poświęcone ośrodkom narciarskim):

"Wreszcie, jeśli chodzi o tereny narciarskie, Compagnie des Alpes jest w codziennym kontakcie z odpowiednimi władzami na szczeblu regionalnym i krajowym. Do tej pory nie podjęto żadnej decyzji o zamknięciu jakiegokolwiek terenu narciarskiego, dlatego też wszystkie 11 terenów narciarskich jest obecnie otwartych."

Stanowisko Domaines Skiables de France

Organizacja Domaines Skiables de France zrzeszająca wszystkie francuskie ośrodki narciarskie nadal nie podała oficjalnego komunikatu, jedyną dostępną informacją jest tweet z 14 marca. Screen poniżej.

Na stronach niezależnego francuskiego portalu narciarskiego skipass.com można dziś przeczytać:

Francuskie ośrodki czekają na decyzję władz samorządowych lub centralnych. Zgodnie z francuskim prawem decyzję o zamknięciu może podjąć rząd lub lokalny burmistrz.

Jeśli pozycja francuskich kurortów może słusznie budzić wątpliwości ze względu na kontrast z wszystkimi sąsiadami, nie zapominajmy, że sytuacja jest złożona, bezprecedensowa i przede wszystkim bardzo ewolucyjna. Nic nie jest proste, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnorodność  stacji. W tym kontekście można sobie wyobrazić trudność kompromisów, przed jakimi stoją stacje, a wybór odroczenia decyzji przez władze jest zrozumiały.

Jednak w tym przypadku jasny i uzasadniony komunikat ze strony władz jest więcej niż pożądany.

 

Komentarz redakcji narty.pl

Francja jest jednym z najbardziej scentralizowanych państw Europy, trudno sobie wyobrazić burmistrza podejmującego decyzję o zamknięciu pojedynczego ośrodka narciarskiego w przededniu wyborów samorządowych. Z drugiej strony mało realne jest wydanie przed końcem głosowania zakazu przez władze centralne. Smutna prawda, gdy interesy polityczne są ważniejsze od zdrowia. Piersza tury wyborów "Les municipales" odbędzie się jutro 15 marca.

 

 

Screen tweeta Domaines skiables