Narciarska „Majówka” na lodowcach

Autor: |
Na lodowcu w Les 2 Alpes (foto: PB Narty.pl)

Długi weekend majowy jest tradycyjnie jednym z ulubionych terminów wiosennych wyjazdów narciarskich rodaków. Termin pod każdym względem dobry – śniegu w górach jest jeszcze sporo, warunki więc praktycznie zagwarantowane (oczywiście w wybranych stacjach), do tego dochodzi zazwyczaj dobra pogoda i niższe ceny. Warto pamiętać, że oprócz lodowców, większość wysoko położonych terenów kończy pracę już 1 maja. Trzeba więc albo wybrać się tydzień wcześniej, albo zdecydować na któryś z lodowców.

Maso Corto - kraina Otziego (foto: PB Narty.pl)
Maso Corto - kraina Otziego (foto: PB Narty.pl)
Alpe d`Huez stacja marmottes 3  (foto: PB Narty.pl)
Alpe d`Huez stacja marmottes 3 (foto: PB Narty.pl)
Majówka na lodowcu Hintertux (źródło: zillertalinfo.eu)
Majówka na lodowcu Hintertux (źródło: zillertalinfo.eu)
La Plagne (foto: P. Tomczyk Narty.pl)
La Plagne (foto: P. Tomczyk Narty.pl)

W tym roku 1 i 3 maja przypadają odpowiednio we wtorek i środę. Daje to całkiem spore możliwości wyboru miejsca na narciarską majówkę. Jeśli ktoś dysponuje terminem od 28 do 3 maja, do dyspozycji ma sześć dni, co pozwala na przyjemny wypad na któryś z austriackich lodowców, natomiast jeśli możemy wziąć z pracy trzy dni wolnego okazuje się, że „długi weekend” może być naprawdę długi i można pojechać jeszcze gdzieś dalej.

 

 

Tradycyjnie Polacy będą bawić się na lodowcu Hintertux, gdzie odbędzie się „XXII  Polish Pow(d)er Week” (28 kwietnia – 5 maja). Tradycyjnie już będą możliwości testowania nowych kolekcji nart w bardzo dobrych warunkach. W tym roku będzie można pojeździć na nowiutkim sprzęcie marek Rossignol, Dynastar, Head i Elan. Obecnie na lodowcu Hintertux leży „kosmiczna” ilość śniegu – ponad 3,5 metra! Oczywiście otwarte są prawie wszystkie trasy. Nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić do majówki…

 

 

Jeśli chodzi o inne lodowce, na których Polacy chętnie spędzają majówkę, to właściwie wszędzie panują dobre warunki. Na lodowcu Kaunertal pokrywa śniegowa przekracza 300 cm, ośrodek na lodowcu czynny jest w tym roku 21 maja. Natomiast na lodowcu Pitztal śniegu jest około 290 cm, ale sezon trwa w tym roku tylko do 22 kwietnia, w czasie majówki więc nie będzie można już pojeździć w tym popularnym ośrodku. Na lodowcach w Sölden obecnie leży 333 cm śniegu, a sezon potrwa tutaj do 1 maja. Cztery metry śniegu leży aktualnie na lodowcu Stubai, co oznacza bardzo dobre warunki do jazdy na trasach a także poza trasami. Lodowiec czynny będzie w tym roku aż do 3 czerwca.

Jeśli chodzi o nielodowcowe ośrodki narciarskie, które znane są z bardo dobrych warunków do jazdy utrzymujących się nawet do końca maja, takich jak Ischgl, Silvretta Montafon czy Turracher Hohe, to trzeba wyraźnie przypomnieć, że kończą one pracę 1 maja (we wtorek). Jeśli chodzi o największą imprezę muzyczną na wolnym powietrzu – czyli kończący sezon koncert Top of the Mountain na Idalp w Ischgl, to odbędzie się on 30 kwietnia. Do światowych gwiazd, które zaszczyciły swoją obecnością Ischgl (Elton John, Pink, Sting, Tina Turner, Jon Bon Jovi czy też Kylie Minogue) dołączy w tym roku Helene Fischer. Dla wszystkich posiadaczy ważnych skipassów, wstęp na koncerty pod gołym niebem jest wolny

 

 

Spragnieni bardziej południowych klimatów powinni w tym czasie odwiedzić Południowy Tyrol. Kiedy szczyty gór pokryte są jeszcze śniegiem, a w dolinach pojawiają się już kwiaty, wówczas najlepiej zauważalny jest alpejsko-śródziemnomorski charakter Południowego Tyrolu. Pierwsze oznaki wiosny w regionie to nowalijki na straganach, rowerzyści i biegacze na ulicach – a w na stokach – całkiem sporo narciarzy.

 

 

Na początku maja bez problemu będzie można poszusować w Maso Corto, gdzie kolejki na lodowcu będą czynne do 6 maja. Do pierwszego dnia maja otwarte będą trasy w Sulden (Solda) – obecnie na trasach leży tam jeszcze ponad 150 cm śniegu, otwartych jest 24 (z 37) km tras. Do początku maja będą można także poszusować w ulubionym przez Polaków Livigno – przygotowano tu bardzo ciekawe pakiety noclegowo-narciarskie. Natomiast takie ośrodki lodowcowe jak Adamello czy dużo dalej na zachód położona Cervinia będzie czynna do 1 maja.

W Szwajcarii na jazdę w czasie majówki można liczyć w Andermatt – tutaj wyciągi będą pracować do 21 maja. W tej chwili na trasach leży tam do 550 cm śniegu! Nieco krócej – do 6 maja – będzie można jeździć na trasach w Corvatsch, podobnie będzie też w Gstaad, Adelboden i Les Diablerets. Najdłużej – bo aż do 27 maja wyciągi będą pracować na Titlis w Engelbergu. Natomiast wysoko położone lodowcowe tereny w Saas Fee i w Zermatt nie będą czynne w majówkę. Pierwszy z nich zakończył właśnie sezon (15 kwietnia), drugi zrobi to tydzień później (22 kwietnia).

 

 

Jeśli chodzi o lodowce i ośrodki we francuskich Alpach, to najdłużej czynne będą wyciągi w Tignes – do 6 maja. Zapowiada się całkiem przyzwoita majówka, bo na trasach leży tam jeszcze prawie 2 metry śniegu! Natomiast w innych terenach lodowcowych kolejki staną (niestety) dużo wcześniej: w Alpe d’Huez – 21 kwietnia, La Plagne – 28 kwietnia, Les 2 Alpes – 29 kwietnia, Les Arcs – 28 kwietnia.