Narty latem w Europie

Autor: |
Lodowiec Kitzsteinhorn (foto: © Franz Reifmüller)

Tak, na naszym kontynencie można latem jeździć na prawdziwym śniegu pod chmurami. Nie hale narciarskie lecz prawdziwe stoki w otoczeniu majestatycznych szczytów. Gdzie? O tym poniżej.

Zanim zaczniesz czytać dalej.

Podane daty otwarcia ośrodków latem mogą ulec zmianie z dnia na dzień, warunki śniegowe w wysokich górach niestety podobnie jak na nizinach są bardzo ściśle związane z pogodą.

Latem wyciągi na lodowcach czynne są zazwyczaj od +- 7:30 do 13:00/14:00, warto wstać wcześnie rano by w pełni wykorzystać dzień i dobre poranne warunki śniegowe.

 

Zacznijmy od najbliżej Polski położonych lodowcowych ośrodków narciarskich w Austrii.

HINTERTUX

Jeden z niewielu (takie czasy) lodowców czynnych 365 dni w roku (oczywiście zależnie od pogody). Latem narciarze i snowboardziści mogą na Tux`ie szusować po 22 km tras, obsługiwanych przez 9 wyciągów, w tym Glacier Bus 3 (24 osobowe gondolki).

Letnie trasy umożliwiają przyjemną jazdę zarówno początkującym, jak i zaawansowanym narciarzom. Na lodowcu czynny jest Funpark z half pipem i innymi przeszkodami.

Przez całe lato pod lodowiec przywożą narciarzy darmowe skibusy.

Dzienny karnet: 39,5 euro.

 

 

KAPRUN

Kitzsteinhorn, swego czasu nazywany polskim lodowcem nie jest czynny przez całe lato. W tym roku (2016) lodowiec czynny będzie do 24 lipca (zależnie od warunków pogodowych i śniegu).

Dla miłośników pieszych wycieczek, lodowiec czynny jest cały rok.

Dzienny karnet: 41 euro.

 

 

DACHSTEIN

Lodowiec Dachstein położony nad Ramsau am Dachstein czynny jest 11 miesięcy w roku, sezon letni zaczyna się pod koniec maja i na przełomie jesieni i zimy płynnie przechodzi w sezon zimowy. Latem czynne jest około 18 km tras oraz całkiem spory funpark. Latem na lodowcu można spotkać trenujących biegaczy narciarskich znanych z Pucharu Świata.

Dzienny karnet: 38 euro.

 

Oddalamy się teraz od polskiej granicy, czas na lodowce w Szwajcarii.

 

ZERMATT

Słynny szwajcarski ośrodek Zermatt latem oferuje około 21 km tras na lodowcu Theodul. Letni trasy narciarskie zlokalizowane są zarówno po Szwajcarskiej jak i po Włoskiej stronie Matternhornu. Trzynaście tras narciarskich dla zaawansowanych (czerwone) i początkujących (niebieskie) pozwalają na szusowanie przedpołudniem po stronie Szwajcarskiej a po nartach, na siestę po stronie Włoskiej. Latem czynny jest Funpark.

Ośrodek czynny latem (zazwyczaj) od maja do połowy listopada.

 Dzienny karnet: 82 franki CHF.

SAAS FEE

Latem lodowiec Allalin czynny jest od połowy lipca do końca października. Wyciągi działają od 7:30 do 13:00 (uwaga: dojazd wyciągami na lodowiec zajmuje ok godziny). Lodowiec bardzo często służy latem jako arena treningowa dla wielu kadr z Pucharu Świata. Latem czynny jest znany wszystkim freestyle`rom Funpark wyposażony w half-pipe, wiele raili, boxów różnych wielkości dostosowanych zarówno dla zaawansowanych adeptów skoków jak i dla początkujących.

Dzienny karnet: 68 franków CHF.

Przenosimy się jeszcze dalej na południowy zachód, oto czynne latem ośrodki narciarskie w Francji.

LES 2 Alpes

Jeden z największych europejskich letnich ośrodków narciarskich czynny jest od połowy czerwca do początku września.  Latem narciarze mają do dyspozycji:

  • dwie trasy zielone
  • cztery niebieski
  • dwie czerwone

Na lodowcu Mont de Lans (hehe "góra lansu" ;) czynny jest letni funpark.

Dzienny karnet: 28 euro.

TIGNES

Zaprasza od połowy czerwca do początku września. Oferowane trasy zadowolą początkujących i zaawansowanych miłośników letniego narciarstwa. Ważnym atutem jest bardzo krótki czas dojazdu z dolnej stacji na lodowiec, niespełna 7 minut. Popularną latem trasa jest The North Face, niezbyt trudna ale dająca posmakować przyjemności jazdy. Wyciągi zamykane są o godzinie 13:00.

Dzienny karnet: 33,5 euro.