Courchevel – nowości w sezonie 2014/2015

Autor: |
Gondola Saulire w Courchevel (foto: Dinezine Design)

Ośrodek narciarski Courchevel leży w słynnym regionie Les 3 Vallées i jest częścią największego obszaru narciarskiego na świecie. Jest to miejsce z doskonale przygotowanymi trasami zjazdowymi dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów, bez względu na posiadane umiejętności. Miejsce to cały czas się rozwija, dlatego i w sezonie 2014/2015 znajdziemy tu kilka nowości.

Altiport w Courchevel (foto: ©PatriceMestari)
Altiport w Courchevel (foto: ©PatriceMestari)
Narciarski raj dla dzieci (foto: Christian Arnal)
Narciarski raj dla dzieci (foto: Christian Arnal)
Courchevel na narty (foto: ©PatriceMestari)
Courchevel na narty (foto: ©PatriceMestari)
Courchevel (foto: P. Tomczyk)
Courchevel (foto: P. Tomczyk)

Wyciąg krzesełkowy z Courchevel Le Praz
Ośrodek narciarski zastąpi 4-osobową gondolę na szybszy i bardziej komfortowy 6-osobowy wyciąg krzesełkowy, który może przewieźć 2 400 pasażerów na godzinę. Dla porównania, wcześniej można było wwieź 1 000 pasażerów na godzinę.
„Wyciag „Foret” zapewnia lepsze połączenie z Couchevel Le Praz, jednocześnie ukazując wyjątkowy obszar narciarski w lesie oraz pokazując wszystkie możliwości na tym terenie” – powiedział Thomas Thor-Jensen, Dyrektor Regionu.
Zeszłej zimy S3V rozwinął bezprecedensowy plan inwestycyjny do 2019 roku: budżet wynosi 140 mln euro, a 70% jest przeznaczone na renowację wyciągów i modernizację obszaru i poprawienie połączeń między rożnymi częściami doliny.

6-osobowy wyciąg krzesełkowy w L'Aiguille du Fruit
Jest to również warta odnotowania nowość w tym regionie narciarskim. 6-osobowy odpinany wyciąg krzesełkowy zastąpił wyciągi: Les Gravelles i L'Aiguille du Fruit w rejonie Creux. Powoduje to poprawę połączenia między Courchevel Moriond i Courchevel. Można przewieźć 3300 narciarzy na godzinę, a to przyczynia się do ograniczenia wpływu na środowisko na obszarze narciarskim (11 słupów zamiast 30).
"Staramy się chronić obszar, w którym żyjemy i pracujemy," mówi Thomas Thor-Jensen. "To oznacza, że są instalacje, które zużywają mniej energii i są mniej restrykcyjne od gruntu, na którym stoją."
Koszt projektu: 8 mln euro.

Family Park
To wspaniałe miejsce do zabawy posiada różne urządzenia i jest popularne wśród wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Każdy uwielbia boardercross, big air bag czy specjalne wzgórza. Osoby, które pracują na pełen etat w tym parku, zapewniają wysokiej jakości atrakcje, a maszyny wytwarzające śnieg, pracują całą noc.
Znajdziemy tu wiele atrakcji, tj. rzucanie się gigantycznymi śnieżkami, konkursy, czy grę w śnieżny labirynt.
Filozofią tego miejsca jest stałe wprowadzanie innowacji oraz pozostanie wiernym duchowi zabawy i dzieleniem się tym. Najważniejsze jest zadowolenie turystów.

Narciarstwo dla osób  niepełnosprawnych
W ramach planu inwestycyjnego na lata 2013-2019, Courchevel jest bardzo mocno skoncentrowane na zapewnieniu odpowiednich warunków narciarskich osobom niepełnosprawnym. Nowe urządzenia mają pomóc osobom na wózkach inwalidzkich w kwestiach wejścia i zejścia z wyciągu. Niektórzy instruktorzy ESF zostali specjalnie przeszkoleni do nauczania osób niepełnosprawnych. Specjalnie przystosowane wózki inwalidzkie można wypożyczyć na miejscu.

Dodatkowe ułatwienia dla niepełnosprawnych osób stanowią parkingi, z bezpośrednim dostępem do stoków narciarskich. Istnieją wydzielone miejsca dla inwalidów na La Croisette. Zapewnia im to bezpośredni dostęp do wyciągów narciarskich i jest to bezpłatny serwis. Narciarze mogą umówić się na konkretny termin i wtedy odpowiednia ekipa będzie już przygotowana, aby pomóc takiej osobie w korzystaniu z wyciągu i ze stoku narciarskiego.

Les 3 Vallées w liczbach:

  • Największy na świecie obszar narciarski – 105 km²
  • 170 wyciągów narciarskich
  • 600 km połączonych ze sobą tras narciarskich (w tym: 30 czarnych tras, 107 czerwonych tras 131 niebieskich tras, 51 zielonych tras)
  • Porównanie z innymi międzynarodowymi ośrodkami: Paradiski (Francja) – 75 km², Arlberg (Austria) – 36 km², Zermatt (Szwajcaria / Włochy) – 73 km², Sella Ronda (Włochy) – 90 km², Whistler Blackcomb (Kanada) – 27 km².


Courchevel w liczbach:

  • Data otwarcia - 6 grudnia 2014
  • Data zamkniecia – 24.04.2015
  • 58 wyciągów narciarskich
  • 150 km tras narciarskich (w tym: 8 czarnych tras, 31 czerwonych tras, 37 niebieskich tras, 19 zielonych tras)