Najpopularniejsze karuzele narciarskie

Autor: |
Val Gardena (foto: (c)Val Gardena-Gröden Marketing - www.valgardena.it)

Połączone tereny narciarskie jeszcze nigdy nie były tak popularne, nic więc dziwnego, że robią one obecnie prawdziwą furorę. Dzięki wyjątkowo nowoczesnym wyciągom i przyłączeniu nawet najbardziej niedostępnych górskich przełęczy wiele terenów utworzyło ogromne regiony narciarskie.

Alpy Francuskie

Francja słynie z terenów narciarskich w rozmiarze XXL z ogromną liczbą tras narciarskich, niemal niemożliwą do zjeżdżenia podczas tygodniowego urlopu narciarskiego. Do najbardziej znanych karuzeli narciarskich należy przykładowo Espace Killy, które stanowi połącznie malowniczej doliny Val d’Isère z terenem narciarskim Tignes. Połączenie trzech szczytów umożliwia tu dostęp do niemal 300 km tras narciarskich, które czynią ten ogromny teren narciarski jednym z największych we Francji. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – począwszy od niekończących się tras carvingowych, poprzez trasy olimpijskie, aż po tereny do jazdy w głębokim śniegu. Warto wspomnieć, iż teren ten został nazwany na cześć trzykrotnego zwycięzcy olimpijskiego z Grenoble z roku 1968, Jeana Claude Killy.

 

Zacznie większy połączony teren narciarski, Paradiski, z 425 km tras narciarskich położony jest w regionie Sabaudii. Obejmuje on trzy ośrodki narciarskie: dwa większe La Plagne i Les Arcs, a także nieco mniejszy Peysey Vallandry. Tamtejszy wyciąg Vanoise Express łączy dwa tereny narciarskie na lodowcu -  Aiguille Rouge (3226 m) po stronie Les Arcs oraz  Bellecôte (3417 m)  po stronie La Plagne. Oferta tras o różnych poziomach trudności oraz do jazdy w głębokim śniegu jest tu niezwykle bogata. Atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo – począwszy od licznych snowparków, poprzez szlaki narciarskie, aż po 15-kilometrową trasę do doliny do Montchavin.

Kto już jest pod wrażeniem wspomnianych terenów narciarskich, powinien koniecznie odwiedzić niemal legendarną karuzelę narciarską Les Trois Vallées w Alpach Sabaudzkich. Ten imponujący region narciarski obejmuje takie ośrodki jak Courchevel, Méribel, Val Thorens/Orelle oraz Les Menuires/Saint Martin, z których każdy oferuje dostęp do terenu narciarskiego z najwyższej półki. Miłośnicy białego szaleństwa mogą się tu bez przeszkód przemieszczać między trzema dolinami: Courchevel, Méribel oraz Vallée des Belleville. Ten największy na świecie połączony teren narciarski obejmuje aż 600 km tras narciarskich oraz dodatkowe 50 km dla amatorów freeride!

Alpy Austriackie

Francja zajmuje co prawda czołowe miejsce pod względem największych karuzeli narciarskich, jednak Austria również ma do zaoferowania duże tereny narciarskie z nowoczesnymi wyciągami i bogatą ofertą także poza stokiem. Przykładem szczególnie korzystnego połączenia terenów jest kolejka górska Auenfeldjet, która począwszy od sezonu 13/14 łączy tereny Warth-Schröcken oraz Lech-Zürs. Odcinek ten prowadzi przez malowniczy płaskowyż Auenfeld, gdzie pomimo budowy wyciągu flora i fauna pozostały nienaruszone. Powstanie nowej kolejki umożliwiło połączenie 190 km tras, gwarantując niemal nieprzerwany przejazd w regionie Arlberg. Wyciąg Auenfeldjet stał się tym samym ostatnim brakującym elementem tamtejszej sieci wyciągów. Z jednym karnetem narciarskim można tu ponadto korzystać z takich terenów narciarskich jak Sonnenkopf, St. Anton, St. Christoph oraz Stuben.

 

Jeden z większych projektów tego typu stał się udziałem operatora wyciągów w Wagrain. Gondola „G-Link“ stanowi połączenie szczytów Grafenberg i Grießenkareck w regionie Ski Amadé i jest w stanie przetransportować 130 osób na odcinku 2 km. Ta ogromna kolejka wznosi się od dolnej stacji „Flying Mozart“ (1233 m) przy Grießenkareck, ponad miejscowością Wagrain, aż do Grafenberg Express 1 + 2 (1240 m). Począwszy od sezonu 2013 gondola ta umożliwia nieprzerwane połączenie pomiędzy trzema dolinami Flachau, Wagrain i St. Johann/Alpendorf z dostępem do 115 km tras.

Zaledwie pół godziny jazdy samochodem na wschód od Wagrain znajduje się kolejna imponująca karuzela narciarska. Niedaleko majestatycznego regionu Dachstein, w regionie narciarskim Schladming-Dachstein położona jest jedna z najbardziej rozległych karuzeli narciarskich w Austrii. W roku 2013 właśnie Schladming było miejscem rozgrywek Mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim FIS. Tamtejszy połączony teren narciarski to marzenie każdego miłośnika sportów zimowych – karuzela narciarska 4 szczytów: Hauser Kaibling (2015 m), Planai (1906 m), Hochwurzen (1850 m) oraz Reiteralm (1860 m) obejmuje aż 44 wyciągi i 185 km tras.

Skijuwel Alpbachtal-Wildschönau

Dwie doliny, sześć ośrodków narciarskich, jeden region. Tereny narciarskie Alpbachtal i Wildschönau w Alpach Kitzbühelskich zostały w roku 2012 połączone w jeden region Alpbachtal-Wildschönau. Sama nazwa – Skijuwel - nie jest przypadkowa: region ten należy do najbardziej malowniczych w rejonie Alp, natomiast Alpbachtal zyskało miano najpiękniejszej wioski Alp. Nowa 8-osobowa gondola „Alpbach – Wildschönau“ prowadzi w dwóch etapach z Inneralpbach na szczyt Schatzberg ponad ośrodkiem Wildschönau. Połączenie to umożliwia dostęp do 145 km tras i 47 wyciągów. Atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo – rodziny z dziećmi z pewnością docenią szerokie trasy, zaawansowani mogą skorzystać z wymagających tras czerwonych i czarnych, natomiast dla miłośników freeride przygotowano tu 16 km tras do jazdy w głębokim śniegu.

Alpy Szwajcarskie

Także Szwajcaria nie pozostaje w tyle pod względem dostępności karuzeli narciarskich. Najnowszym połączonym terenem narciarskim jest powstały w roku 2012 teren Arosa-Lenzerheide. Ten obecnie największy w Gryzonii region narciarski obejmuje łącznie 225 km tras. Dwie kolejki kursują między szczytem Hörnli (2511 m) oraz Urdenfürggli (2546 m). Podczas budowy wyciągu szczególną uwagę zwrócono na ochronę tamtejszej przyrody. Na odcinku bez dodatkowych podpór dwie jednośladowe kolejki poruszają się niezależnie od siebie, co gwarantuje wydajność zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Dolomity

Jedna z najbardziej znanych karuzeli narciarskich położona jest w regionie Dolomiti Superski w południowotyrolskich Dolomitach: słynna Sella-Ronda. Jest to pierwsza w historii duża karuzela narciarska, prowadząca wokół Masywu Sella przez cztery doliny: Gardena/Gröden, Alta Badia, Arabba oraz Fassa Carezza. Przeciętny narciarz potrzebuje na pokonanie tamtejszych 26 km tras ok. 2 godziny. Dodatkową atrakcją tej karuzeli narciarskiej jest możliwość jazdy w obu kierunkach – zgodnie i przeciwnie do wskazówek zegara.

Wszystkie wymienione wyżej tereny narciarskie znajdziecie Państwo w ofercie SnowTrex, jednego z największych organizatorów wyjazdów zimowych w Europie.