Narty we Francji


Recenzje francuskich ośrodków narciarskich

Les Arcs - recenzja ośrodka

Autor: |

Region narciarski Les Arcs, to jedna z ciekawszych i oryginalniejszych propozycji narciarskich, na jaką można natrafić we Francji.  Kompleks ulokowany jest w Alpach sabaudzkich ponad miasteczkiem  Bourg Saint- Maurice.

Les Arcs składa się z czterech stacji narciarskich rozstawionych na różnych wysokościach: Arc 1600 Pierre Blanche, Arc 1800, Arc 1950 oraz Arc 2000. Stacje są ze sobą połączone, dzięki czemu tworzą one jeden wielki obszar narciarski Les Arcs.

Les Arcs 1600
Jako pierwsza została wybudowana stacja Arc 1600 (nazywana także przez niektórych Arc Pierre Blanche), która powstała w roku 1968. Już wtedy powszechnie uważano, że będzie ona stanowiła innowacyjny projekt. Trasy zjazdowe przygotowano bowiem w taki sposób, by można było dotrzeć nimi pod same drzwi noclegu. Pomysł okazał się na tyle dobry, że po dziś dzień korzysta z niego wiele ośrodków, powstających na terenie Alp. W większości odnajdziemy tu trasy dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów, większość z nich znajduje się na zalesionych obszarach.

Jedną z większych atrakcji stacji jest, licząca sobie 580 metrów długości, trasa Piste de Combettes, na której można jeździć na nartach nawet, kiedy zajdzie słońce. Najtrudniejszą trasą zjazdową, z jaką przyjdzie nam się tutaj spotkać, niewątpliwie jest Ie Rovelles, której długość wynosi 1 800 metrów, zaś różnica wysokości wynosi na niej 550 metrów.

Miłośnicy freestyle’u otrzymują do dyspozycji snowpark, w którym to odnajdą infrastrukturę zarówno dla początkujących narciarzy i snowboardzistów jak i bardziej zaawansowanych freestyle’owców. Ponadto w snowparku znajduje się mierzący 180 metrów długości halfpipe.

Jeśli chodzi o komunikację, ośrodek Arc 1600 połączony jest bezpośrednio pociągiem „Arc en Ciel” ze stacją kolejową Bourg Saint Maurice TGV. Dodatkowo istnieje łatwe i bezpośrednie połączenie z Bourg Saint Maurice do Arc 1600 dzięki naziemnej kolejce alpejskiej (funiculaire), która wwozi turystów do stacji w mniej niż 10 minut.  Ponadto na tereny innych ośrodków wchodzących w skład Les Arcs można dostać się jednym z bezpłatnych skibussów lub, korzystając z wyciągów, które wynoszą gości na wyższe partie kompleksu.

Na dzień dzisiejszy w Arc 1600 odnajdziemy około 30 sklepów i 4 190 miejsc noclegowych. W ofercie apres ski nie uraczymy natomiast barów i dyskotek. Jest to spowodowane głównie próbą zachęcenia do przyjazdu w te strony rodzin z dziećmi, które pragną zaznać spokojnych wczasów, z dala od muzyki i krzyków imprezujących do późna ludzi. Lekkim pocieszeniem dla osób, ceniących sobie dodatkowe rozrywki mogą być dwie sale kinowe, które się tutaj znajdują.

Stacja często chwalona jest przez miłośników pieszych wędrówek, którzy często tu przybywają. A to dlatego, że Arc 1600 jest miejscem, które stanowi bardzo dobry punkt wyjściowy, by rozpocząć taką pieszą wycieczkę po górach.

Arc 1800
Arc 1800 jest największą stacją spośród wszystkich ośrodków narciarskich, wchodzących w skład Les Arcs.  Składa się ona z czterech połączonych ze sobą wiosek: Charvet, Charmettoger, Chantel oraz Villards. Podobnie jak w Arc 1600 w wioskach odnajdziemy wielkie i nowoczesne apartamentowce o specyficznym wyglądzie.

Jednak w przeciwieństwie do Arc 1600, oferta apres ski Arc 1800 jest niezwykle bogata. Tutaj bowiem odbywa się najwięcej imprez, dzięki klubom, pubom i dyskotekom na jakie można tu natrafić. Nie jest to miejsce dla osób, które bardzo cenią sobie ciszę i brak tłumów, bowiem w miejskich uliczkach pomiędzy budynkami, co krok idzie napotkać grupy wesołych i rozśpiewanych turystów i to nawet w późnych godzinach nocnych.

W Arc 1800 odnajdziemy około 1000 różnych lokali od pubów, przez restauracje, aż po dyskoteki, gdzie oprócz wspaniałej zabawy, na gości czekają liczne, regionalne przysmaki. Idealnym przykładem dobrej kuchni, na jaką tu natrafimy jest restauracja Casa Mia, która w 2003 roku brała udział w międzynarodowym konkursie na najlepszy lokal gastronomiczny, znajdujący się na terenie ośrodka. Spragnieni snu po całodniowej jeździe na nartach lub snowboardzie, mogą liczyć na około 19 370 miejsc noclegowych.

Trasy w Arc 1800 nastawione są głównie na przyjęcie początkujących oraz średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Osoby poznające dopiero tajniki jazdy na nartach zadowolą zapewne długie zielone trasy zjazdowe, jak chociażby Piesey-Vallandry. Z kolei na najlepszych czeka tu trasa La Cachette, na której zawodowi narciarze walczyli o tytuł mistrza świata w slalomie.

Spragnieni poza narciarskich sportowych rozrywek mogą spróbować swoich sił na, leżącym u podnóża stoku, torze saneczkowym czy chociażby na sztucznym lodowisku. A jeśli i to nie wystarczy, mogą oni wybrać się ze znajomymi do pobliskiego klubu sportowego i zagrać w tenisa, squasha lub kręgle.

Piwni smakosze zapewne docenią bar Chez Boubou, gdzie można odnaleźć wszystkie gatunki piwne, należące do marek, które są potentatami w dziedzinie browarnictwa. Dodatkowo w barze można zagrać w bilarda ze znajomymi, a także skorzystać z darmowego internetu.

Dla osób kochających zabawę przy muzyce na żywo idealnie z kolei będzie nadawał się lokal Le JO'S Rock Bar, gdzie imprezy z udziałem różnych kapel muzycznych trwają nawet do 4 nad ranem.

Rodziny z dziećmi, które pomimo licznych imprez i tłumów zdecydują się odwiedzić Arc 1800, na swój nocleg powinny wybrać Hotel la Cachette, którego oferta przygotowana jest specjalnie z myślą o tego typu gościach. Dowodem tego jest m.in. spore przedszkole oraz restauracja, w której obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów.

Dodatkowym atutem Arc 1800 jest masyw górski Auqille Grive, z którego roztacza się przepiękny widok na Alpy, w tym także na największą górę w Europie, czyli na Mont Blanc.

Na chcących zaznać relaksu, dając tym samym upust swoim mięśniom, w Arc 1800 czeka centrum SPA. W stacji znajdują się trzy centra SPA w tym jedno w Hôtel du Golf. Można się tu poddać szeregowi w pełni naturalnych zabiegów, przygotowanych w zgodzie z naturą. Obiekt został przystosowany tak, by sale w pełni wypełniało światło dzienne. Największą atrakcją, znajdującego się w Hôtel du Golf centrum SPA, są zabiegi Deep SPA Nature Algotherm, w których najważniejszą rolę odgrywają, zbierane poza sezonem rozrodczym, algi morskie. Warto także wspomnieć o tym, że Algotherm, to marka, która jest prekursorem kosmetologii morskiej. Dzięki czterdziestoletniej historii Algotherm, goście mogą być pewni, że otrzymają do dyspozycji zabiegi z najwyższej półki. Po relaksujących i odmładniających kuracjach, goście mogą skorzystać ze znajdującego się na terenie hotelu basenu oraz jacuzzi, które będą zwieńczeniem relaksu.

Arc 1950
Stacja Arc 1950 jest najmłodszą spośród całej czwórki, wchodzącej w skład Les Arcs. To, co przede wszystkim wyróżnia Arc 1950 na tle innych stacji, należących do kompleksu, to wspomniana już na początku architektura. Stacja została skonstruowana na wzór klasycznej górskiej wioski, w związku z czym nie odnajdziemy tu postmodernistycznych apartamentowców jak to ma miejsce w przypadku pozostałych ośrodków. Choć budynki noclegowe są przeróżnej wielkości i kształtów, ich wzornictwo w pełni podporządkowane jest tradycyjnym, francuskim zabudowom alpejskim.

<content>19112</content>

Arc 1950 zostało wybudowane w 2003 roku przez kanadyjskiego dewelopera Intrawest, który na swoim koncie ma już takie ośrodki narciarskie jak chociażby: Whistler czy Mont Tremblant w Kanadzie. O wysokiej jakości stacji świadczy fakt, że w roku 2007 została ona wybrana przez Klub Narciarski Wielkiej Brytanii (ang. Ski Club of Great Britain) jako „najlepsze miejsce na pobyt w Alpach”.

Ośrodek został tak rozplanowany, by wszędzie było blisko. Narciarzom i snowboardzistom na każdym kroku towarzyszy wygoda. Hotele są przestronne i przystosowane specjalnie do potrzeb gości, lubujących się w jeździe na nartach i snowboardzie, zaś całą wioskę można przejść pieszo w zaledwie parę minut.

Jeśli chodzi o ofertę apres ski, odnajdziemy tutaj: puby, bary, restauracje, winiarnie oraz klub nocny. Żywność, jaką znajdziemy w restauracjach jest wszelakiej maści, od potraw zagranicznych (amerykańskich, włoskich, meksykańskich, francuskich) po regionalne, pochodzące z najdalszych zakątków Sabaudii (fr. Savoie).

Niestety, jeśli chodzi o miejsca, gdzie można imprezować do późnych godzin nocnych w Arc 1950 nie ma ich za wiele, w związku z czym nie jest to typowe miejsce dla ludzi młodych. Tym zaleca się jednak zakwaterowanie w Arc 1800, gdyż mogą być oni niezadowoleni z nocnej oferty nowopowstałego ośrodka.

Ośrodek korzysta z tego samego dostępu do tras zjazdowych, co leżąca nieco wyżej stacja Arc 2000. Dzięki wysokiemu położeniu Arc 1950, przyjeżdżający tu narciarze i snowboardziści mogą być pewni, że w trakcie sezonu nie będą oni musieli narzekać na brak śniegu na stokach.

Początkujących narciarzy powinien zainteresować duży stok narciarski Cascade, który został wydzielony i przygotowany specjalnie dla nich, by mogli oni w spokoju kształtować swoje umiejętności jeździeckie.

Jeśli chodzi o widoki, to żaden z gości nie powinien mieć powodów do narzekania, bowiem są one naprawdę fantastyczne. Ośrodek leży w pobliżu 60-metrowego wodospadu oraz punktów widokowych na szczyt Mont Blanc.

Arc 2000
Jest to ostatni i zarazem najwyżej położony w obszarze Les Arcs kurort narciarski.  Leżący u podnóża szczytu Aiguille Rouge (3227 m n.p.m. ) Arc 2000 jest miejscem, które idealnie nadaje się na pobyt dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, szukających dużej dawki adrenaliny. W ośrodku, spośród wszystkich stacji narciarskich, które wchodzą w skład Les Arcs, znajdziemy najwięcej czerwonych (np. Reches lub Grand Renard) i czarnych tras zjazdowych. Jedną z najważniejszych tras, na jakie tu trafimy, jest czarna Auiquille Rouge – Villaroger, która liczy sobie 7 kilometrów i pokonuje różnicę poziomów, wynoszącą 2076 metrów. Trasa jest jedną z najdłuższych i najszybszych w Europie. Ze względu na wiele rekordów prędkości jazdy na nartach, jakie na niej padły, ośrodek postanowił ulokować na zboczach Auiquille Rouge trasę KL (Kilometre Lance), która jest miejscem wyposażonym w mierniki czasu, dzięki którym każdy narciarz i snowboardzista może spróbować własnych sił w biciu kolejnych rekordów. Ponadto na trasie odbywają się także międzynarodowe mistrzostwa w zjeździe na czas.

Poza tym ośrodek dysponuje oświetloną trasą zjazdową Lac dec Combes, choć tak naprawdę jednym z jego głównych atutów jest bezpośredni dostęp do stoków na lodowcu.

W Arc 2000 na gości czeka około 7 000 miejsc noclegowych, zaś dla spragnionych rozrywki poza stokami narciarskimi przygotowano m.in. 30 różnych lokali gastronomicznych (barów, pubów i restauracji), lodowisko oraz tor do gry w kręgle.

Co ponadto?
Na tym się nie kończą atrakcję Les Arcs, do tej pory nie wspomniałem o narciarstwie biegowym, które niejednokrotnie stanowi podstawę, decydującą o wyborze ośrodka narciarskiego. Oferta biegowa nie jest spora, jednak w jakiś sposób powinna zaspokoić potrzeby wielu narciarzy. W każdym z trzech ośrodków (Arc 1600, Arc 1800, Arc 2000) znajdują się około 5-kilometrowe trasy do narciarstwa biegowego. Jeśli jednak to będzie mało, można się wybrać, wspomnianą już na początku, kolejką (funiculaire) z Arc 1600 do Bourg Saint Maurice. Wokół miasteczka bowiem wytyczono około 44 kilometrów tras, na których można biec, korzystając z obu technik jazdy, które występują w narciarstwie biegowym, tj. klasycznej bądź łyżwowej.

Kompleks narciarski les Arcs posiada odznaczenie P’tits Montagnards, które przyznawane jest kurortom za organizowanie specjalnych ofert turystycznych, przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Certyfikat przyznawany jest przez Ski Club of France. Ośrodki oraz regiony narciarskie, posiadające taki certyfikat, są miejscami, w których rodziny mogą liczyć na: wyciągi i stoki dla dzieci, atrakcje dla najmłodszych, przedszkola oraz szkółki narciarskie.

Jeśli chodzi o miłośników jazdy na jednej desce, Les Arcs stał się rajem dla snowboardzistów już w 1982 roku, kiedy to francuski instruktor, Régis Rolland rozpropagował ten sport we Francji, kręcąc tutaj serię kultowych filmów Apocalypse Snow. Od tamtej pory do kurortu przyjeżdżają naprawdę spore ilości miłośników tego sportu.

Dzięki bezpośredniemu połączeniu Les Arcs z la Plagne oraz wspólnemu karnetowi na trasy zjazdowe Peisey-Vallandry narciarze oraz snowboardziści otrzymują do dyspozycji aż 425 kilometrów tras zjazdowych, które należą do światowej czołówki, jeśli chodzi o jakość i różnorodność. Dzięki temu nieistotne, czy jest się narciarzem czy snowboardzistą, jak również nie ważne, czy dopiero zaczynamy naukę jazdy, czy też na nartach lub snowboardzie jeździmy już od lat dziecięcych, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Na fanów różnorodnych atrakcji w ośrodkach Les Arcs czekają jeszcze takie rozrywki jak:

 • saneczkarstwo w Rodéo Park,
 • loty na paralotni,
 • jazda skuterami śnieżnymi,
 • wędrówki na rakietach śnieżnych,
 • ski Joëring,
 • speed riding,
 • telemark,
 • wyprawy na rowerach górskich,
 • koncerty w kawiarniach.

Podsumowując,  Les Arcs to miejsce dla każdego, kto choć trochę kocha górski klimat oraz towarzyszący mu w sezonie biały puch. Z kolei dzięki szerokiej gamie różnorakich rozrywek i dostępowi do tras La Plagne, nikomu nawet na moment nie powinno tutaj przejść przez myśl słowo „nuda”.

(źródło: Narty.pl)
Słońce, słońce i śnieg. (źródło: Narty.pl)
Rzut oka na Les Arcs 1800. (źródło: Narty.pl)


  Aktualności z francuskich ośrodków narciarskich

  Les Arcs - recenzja ośrodka

  Autor: |

  Region narciarski Les Arcs, to jedna z ciekawszych i oryginalniejszych propozycji narciarskich, na jaką można natrafić we Francji.  Kompleks ulokowany jest w Alpach sabaudzkich ponad miasteczkiem  Bourg Saint- Maurice.

  Les Arcs składa się z czterech stacji narciarskich rozstawionych na różnych wysokościach: Arc 1600 Pierre Blanche, Arc 1800, Arc 1950 oraz Arc 2000. Stacje są ze sobą połączone, dzięki czemu tworzą one jeden wielki obszar narciarski Les Arcs.

  Les Arcs 1600
  Jako pierwsza została wybudowana stacja Arc 1600 (nazywana także przez niektórych Arc Pierre Blanche), która powstała w roku 1968. Już wtedy powszechnie uważano, że będzie ona stanowiła innowacyjny projekt. Trasy zjazdowe przygotowano bowiem w taki sposób, by można było dotrzeć nimi pod same drzwi noclegu. Pomysł okazał się na tyle dobry, że po dziś dzień korzysta z niego wiele ośrodków, powstających na terenie Alp. W większości odnajdziemy tu trasy dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów, większość z nich znajduje się na zalesionych obszarach.

  Jedną z większych atrakcji stacji jest, licząca sobie 580 metrów długości, trasa Piste de Combettes, na której można jeździć na nartach nawet, kiedy zajdzie słońce. Najtrudniejszą trasą zjazdową, z jaką przyjdzie nam się tutaj spotkać, niewątpliwie jest Ie Rovelles, której długość wynosi 1 800 metrów, zaś różnica wysokości wynosi na niej 550 metrów.

  Miłośnicy freestyle’u otrzymują do dyspozycji snowpark, w którym to odnajdą infrastrukturę zarówno dla początkujących narciarzy i snowboardzistów jak i bardziej zaawansowanych freestyle’owców. Ponadto w snowparku znajduje się mierzący 180 metrów długości halfpipe.

  Jeśli chodzi o komunikację, ośrodek Arc 1600 połączony jest bezpośrednio pociągiem „Arc en Ciel” ze stacją kolejową Bourg Saint Maurice TGV. Dodatkowo istnieje łatwe i bezpośrednie połączenie z Bourg Saint Maurice do Arc 1600 dzięki naziemnej kolejce alpejskiej (funiculaire), która wwozi turystów do stacji w mniej niż 10 minut.  Ponadto na tereny innych ośrodków wchodzących w skład Les Arcs można dostać się jednym z bezpłatnych skibussów lub, korzystając z wyciągów, które wynoszą gości na wyższe partie kompleksu.

  Na dzień dzisiejszy w Arc 1600 odnajdziemy około 30 sklepów i 4 190 miejsc noclegowych. W ofercie apres ski nie uraczymy natomiast barów i dyskotek. Jest to spowodowane głównie próbą zachęcenia do przyjazdu w te strony rodzin z dziećmi, które pragną zaznać spokojnych wczasów, z dala od muzyki i krzyków imprezujących do późna ludzi. Lekkim pocieszeniem dla osób, ceniących sobie dodatkowe rozrywki mogą być dwie sale kinowe, które się tutaj znajdują.

  Stacja często chwalona jest przez miłośników pieszych wędrówek, którzy często tu przybywają. A to dlatego, że Arc 1600 jest miejscem, które stanowi bardzo dobry punkt wyjściowy, by rozpocząć taką pieszą wycieczkę po górach.

  Arc 1800
  Arc 1800 jest największą stacją spośród wszystkich ośrodków narciarskich, wchodzących w skład Les Arcs.  Składa się ona z czterech połączonych ze sobą wiosek: Charvet, Charmettoger, Chantel oraz Villards. Podobnie jak w Arc 1600 w wioskach odnajdziemy wielkie i nowoczesne apartamentowce o specyficznym wyglądzie.

  Jednak w przeciwieństwie do Arc 1600, oferta apres ski Arc 1800 jest niezwykle bogata. Tutaj bowiem odbywa się najwięcej imprez, dzięki klubom, pubom i dyskotekom na jakie można tu natrafić. Nie jest to miejsce dla osób, które bardzo cenią sobie ciszę i brak tłumów, bowiem w miejskich uliczkach pomiędzy budynkami, co krok idzie napotkać grupy wesołych i rozśpiewanych turystów i to nawet w późnych godzinach nocnych.

  W Arc 1800 odnajdziemy około 1000 różnych lokali od pubów, przez restauracje, aż po dyskoteki, gdzie oprócz wspaniałej zabawy, na gości czekają liczne, regionalne przysmaki. Idealnym przykładem dobrej kuchni, na jaką tu natrafimy jest restauracja Casa Mia, która w 2003 roku brała udział w międzynarodowym konkursie na najlepszy lokal gastronomiczny, znajdujący się na terenie ośrodka. Spragnieni snu po całodniowej jeździe na nartach lub snowboardzie, mogą liczyć na około 19 370 miejsc noclegowych.

  Trasy w Arc 1800 nastawione są głównie na przyjęcie początkujących oraz średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Osoby poznające dopiero tajniki jazdy na nartach zadowolą zapewne długie zielone trasy zjazdowe, jak chociażby Piesey-Vallandry. Z kolei na najlepszych czeka tu trasa La Cachette, na której zawodowi narciarze walczyli o tytuł mistrza świata w slalomie.

  Spragnieni poza narciarskich sportowych rozrywek mogą spróbować swoich sił na, leżącym u podnóża stoku, torze saneczkowym czy chociażby na sztucznym lodowisku. A jeśli i to nie wystarczy, mogą oni wybrać się ze znajomymi do pobliskiego klubu sportowego i zagrać w tenisa, squasha lub kręgle.

  Piwni smakosze zapewne docenią bar Chez Boubou, gdzie można odnaleźć wszystkie gatunki piwne, należące do marek, które są potentatami w dziedzinie browarnictwa. Dodatkowo w barze można zagrać w bilarda ze znajomymi, a także skorzystać z darmowego internetu.

  Dla osób kochających zabawę przy muzyce na żywo idealnie z kolei będzie nadawał się lokal Le JO'S Rock Bar, gdzie imprezy z udziałem różnych kapel muzycznych trwają nawet do 4 nad ranem.

  Rodziny z dziećmi, które pomimo licznych imprez i tłumów zdecydują się odwiedzić Arc 1800, na swój nocleg powinny wybrać Hotel la Cachette, którego oferta przygotowana jest specjalnie z myślą o tego typu gościach. Dowodem tego jest m.in. spore przedszkole oraz restauracja, w której obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów.

  Dodatkowym atutem Arc 1800 jest masyw górski Auqille Grive, z którego roztacza się przepiękny widok na Alpy, w tym także na największą górę w Europie, czyli na Mont Blanc.

  Na chcących zaznać relaksu, dając tym samym upust swoim mięśniom, w Arc 1800 czeka centrum SPA. W stacji znajdują się trzy centra SPA w tym jedno w Hôtel du Golf. Można się tu poddać szeregowi w pełni naturalnych zabiegów, przygotowanych w zgodzie z naturą. Obiekt został przystosowany tak, by sale w pełni wypełniało światło dzienne. Największą atrakcją, znajdującego się w Hôtel du Golf centrum SPA, są zabiegi Deep SPA Nature Algotherm, w których najważniejszą rolę odgrywają, zbierane poza sezonem rozrodczym, algi morskie. Warto także wspomnieć o tym, że Algotherm, to marka, która jest prekursorem kosmetologii morskiej. Dzięki czterdziestoletniej historii Algotherm, goście mogą być pewni, że otrzymają do dyspozycji zabiegi z najwyższej półki. Po relaksujących i odmładniających kuracjach, goście mogą skorzystać ze znajdującego się na terenie hotelu basenu oraz jacuzzi, które będą zwieńczeniem relaksu.

  Arc 1950
  Stacja Arc 1950 jest najmłodszą spośród całej czwórki, wchodzącej w skład Les Arcs. To, co przede wszystkim wyróżnia Arc 1950 na tle innych stacji, należących do kompleksu, to wspomniana już na początku architektura. Stacja została skonstruowana na wzór klasycznej górskiej wioski, w związku z czym nie odnajdziemy tu postmodernistycznych apartamentowców jak to ma miejsce w przypadku pozostałych ośrodków. Choć budynki noclegowe są przeróżnej wielkości i kształtów, ich wzornictwo w pełni podporządkowane jest tradycyjnym, francuskim zabudowom alpejskim.

  <content>19112</content>

  Arc 1950 zostało wybudowane w 2003 roku przez kanadyjskiego dewelopera Intrawest, który na swoim koncie ma już takie ośrodki narciarskie jak chociażby: Whistler czy Mont Tremblant w Kanadzie. O wysokiej jakości stacji świadczy fakt, że w roku 2007 została ona wybrana przez Klub Narciarski Wielkiej Brytanii (ang. Ski Club of Great Britain) jako „najlepsze miejsce na pobyt w Alpach”.

  Ośrodek został tak rozplanowany, by wszędzie było blisko. Narciarzom i snowboardzistom na każdym kroku towarzyszy wygoda. Hotele są przestronne i przystosowane specjalnie do potrzeb gości, lubujących się w jeździe na nartach i snowboardzie, zaś całą wioskę można przejść pieszo w zaledwie parę minut.

  Jeśli chodzi o ofertę apres ski, odnajdziemy tutaj: puby, bary, restauracje, winiarnie oraz klub nocny. Żywność, jaką znajdziemy w restauracjach jest wszelakiej maści, od potraw zagranicznych (amerykańskich, włoskich, meksykańskich, francuskich) po regionalne, pochodzące z najdalszych zakątków Sabaudii (fr. Savoie).

  Niestety, jeśli chodzi o miejsca, gdzie można imprezować do późnych godzin nocnych w Arc 1950 nie ma ich za wiele, w związku z czym nie jest to typowe miejsce dla ludzi młodych. Tym zaleca się jednak zakwaterowanie w Arc 1800, gdyż mogą być oni niezadowoleni z nocnej oferty nowopowstałego ośrodka.

  Ośrodek korzysta z tego samego dostępu do tras zjazdowych, co leżąca nieco wyżej stacja Arc 2000. Dzięki wysokiemu położeniu Arc 1950, przyjeżdżający tu narciarze i snowboardziści mogą być pewni, że w trakcie sezonu nie będą oni musieli narzekać na brak śniegu na stokach.

  Początkujących narciarzy powinien zainteresować duży stok narciarski Cascade, który został wydzielony i przygotowany specjalnie dla nich, by mogli oni w spokoju kształtować swoje umiejętności jeździeckie.

  Jeśli chodzi o widoki, to żaden z gości nie powinien mieć powodów do narzekania, bowiem są one naprawdę fantastyczne. Ośrodek leży w pobliżu 60-metrowego wodospadu oraz punktów widokowych na szczyt Mont Blanc.

  Arc 2000
  Jest to ostatni i zarazem najwyżej położony w obszarze Les Arcs kurort narciarski.  Leżący u podnóża szczytu Aiguille Rouge (3227 m n.p.m. ) Arc 2000 jest miejscem, które idealnie nadaje się na pobyt dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, szukających dużej dawki adrenaliny. W ośrodku, spośród wszystkich stacji narciarskich, które wchodzą w skład Les Arcs, znajdziemy najwięcej czerwonych (np. Reches lub Grand Renard) i czarnych tras zjazdowych. Jedną z najważniejszych tras, na jakie tu trafimy, jest czarna Auiquille Rouge – Villaroger, która liczy sobie 7 kilometrów i pokonuje różnicę poziomów, wynoszącą 2076 metrów. Trasa jest jedną z najdłuższych i najszybszych w Europie. Ze względu na wiele rekordów prędkości jazdy na nartach, jakie na niej padły, ośrodek postanowił ulokować na zboczach Auiquille Rouge trasę KL (Kilometre Lance), która jest miejscem wyposażonym w mierniki czasu, dzięki którym każdy narciarz i snowboardzista może spróbować własnych sił w biciu kolejnych rekordów. Ponadto na trasie odbywają się także międzynarodowe mistrzostwa w zjeździe na czas.

  Poza tym ośrodek dysponuje oświetloną trasą zjazdową Lac dec Combes, choć tak naprawdę jednym z jego głównych atutów jest bezpośredni dostęp do stoków na lodowcu.

  W Arc 2000 na gości czeka około 7 000 miejsc noclegowych, zaś dla spragnionych rozrywki poza stokami narciarskimi przygotowano m.in. 30 różnych lokali gastronomicznych (barów, pubów i restauracji), lodowisko oraz tor do gry w kręgle.

  Co ponadto?
  Na tym się nie kończą atrakcję Les Arcs, do tej pory nie wspomniałem o narciarstwie biegowym, które niejednokrotnie stanowi podstawę, decydującą o wyborze ośrodka narciarskiego. Oferta biegowa nie jest spora, jednak w jakiś sposób powinna zaspokoić potrzeby wielu narciarzy. W każdym z trzech ośrodków (Arc 1600, Arc 1800, Arc 2000) znajdują się około 5-kilometrowe trasy do narciarstwa biegowego. Jeśli jednak to będzie mało, można się wybrać, wspomnianą już na początku, kolejką (funiculaire) z Arc 1600 do Bourg Saint Maurice. Wokół miasteczka bowiem wytyczono około 44 kilometrów tras, na których można biec, korzystając z obu technik jazdy, które występują w narciarstwie biegowym, tj. klasycznej bądź łyżwowej.

  Kompleks narciarski les Arcs posiada odznaczenie P’tits Montagnards, które przyznawane jest kurortom za organizowanie specjalnych ofert turystycznych, przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Certyfikat przyznawany jest przez Ski Club of France. Ośrodki oraz regiony narciarskie, posiadające taki certyfikat, są miejscami, w których rodziny mogą liczyć na: wyciągi i stoki dla dzieci, atrakcje dla najmłodszych, przedszkola oraz szkółki narciarskie.

  Jeśli chodzi o miłośników jazdy na jednej desce, Les Arcs stał się rajem dla snowboardzistów już w 1982 roku, kiedy to francuski instruktor, Régis Rolland rozpropagował ten sport we Francji, kręcąc tutaj serię kultowych filmów Apocalypse Snow. Od tamtej pory do kurortu przyjeżdżają naprawdę spore ilości miłośników tego sportu.

  Dzięki bezpośredniemu połączeniu Les Arcs z la Plagne oraz wspólnemu karnetowi na trasy zjazdowe Peisey-Vallandry narciarze oraz snowboardziści otrzymują do dyspozycji aż 425 kilometrów tras zjazdowych, które należą do światowej czołówki, jeśli chodzi o jakość i różnorodność. Dzięki temu nieistotne, czy jest się narciarzem czy snowboardzistą, jak również nie ważne, czy dopiero zaczynamy naukę jazdy, czy też na nartach lub snowboardzie jeździmy już od lat dziecięcych, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

  Na fanów różnorodnych atrakcji w ośrodkach Les Arcs czekają jeszcze takie rozrywki jak:

  • saneczkarstwo w Rodéo Park,
  • loty na paralotni,
  • jazda skuterami śnieżnymi,
  • wędrówki na rakietach śnieżnych,
  • ski Joëring,
  • speed riding,
  • telemark,
  • wyprawy na rowerach górskich,
  • koncerty w kawiarniach.

  Podsumowując,  Les Arcs to miejsce dla każdego, kto choć trochę kocha górski klimat oraz towarzyszący mu w sezonie biały puch. Z kolei dzięki szerokiej gamie różnorakich rozrywek i dostępowi do tras La Plagne, nikomu nawet na moment nie powinno tutaj przejść przez myśl słowo „nuda”.

  (źródło: Narty.pl)
  Słońce, słońce i śnieg. (źródło: Narty.pl)
  Rzut oka na Les Arcs 1800. (źródło: Narty.pl)