Narty we Francji


Recenzje francuskich ośrodków narciarskich

Les Menuires - Trzy Doliny - ośrodek narciarski dla każdego.

Autor: |
Les Menuires (foto: P. Tomczyk)
Les Menuires (foto: P. Tomczyk)

Chyba każdy, kto interesuje się narciarstwem alpejskim kojarzy przepiękne widoki i wspaniałe tereny do jazdy na nartach, jakie znajdują się w regionie Rodan-Alpy we Francji. To właśnie tam odnajdziemy jedne z najstarszych ośrodków narciarskich świata. Jednak bez obaw, tutaj słowo „najstarszych” nie oznacza przestarzałych, tylko z wieloletnią tradycją i doświadczeniem. Podobnie ma się sytuacja z ośrodkiem narciarskim Les Menuires, należącym do największęgo na świecie narciarskiego regionu Trzy Doliny (fr. Les Trois Valées). Pierwsze trzy wyciągi pojawiły się w regionie już w 1963 roku zaś 4 lata później wybudowano pierwszą sekcję kolejki kabinowej Masse Gondola. Dziś ośrodek stanowi jeden z lepszych obszarów narciarskich w Europie.

Ośrodek połączony jest bezpośrednio z innym wysokiej klasy ośrodkiem narciarskim Saint Martin de Belleville, tworząc tym samym obszar narciarsk iLes Menuires / Saint Martin, który umożliwia dostęp  trzech terenów narciarskich: Le Mont de la Chambre, Tougnète oraz La Point de la Masse. Dzięki temu połączeniu narciarze otrzymują aż 160 km świetnie przygotowanych tras zjazdowych, które dzięki wysokiemu położeniu (trasy znajdują się na wysokościach od 1 800 do 3 200 m n.pm.) i urządzeniom naśnieżającym, którymi dysponują ośrodki (około 420 maszyn tworzących śnieg) przez cały sezon panują tu idealne warunki śniegowe  do jazdy na nartach czy snowboardzie.

Jeśli chodzi o podział tras zjazdowych, ze względu na poziom trudności, wygląda on następująco:

 • 13 zielonych tras zjazdowych,
 • 37 niebieskich tras zjazdowych,
 • 24 czerwone trasy zjazdowe,
 • 6 czarnych tras zjazdowych.

Jak więc widzimy każdy znajdzie tu coś dla siebie. Choć najbardziej zadowoleni będą początkujący narciarze, niekoniecznie oznacza to, że narciarze szukający mocnych wrażeń będą zawiedzeni. Oprócz czarnych tras zjazdowych, których choć, nie jest dużo, to stanowią one dla wielu narciarzy nie lada wyzwanie, jak np. Le Lac Nor lub Rocher Noir,  miłośnicy trudnej jazdy odnajdą w regionie także sporą liczbę, bo aż 400 hektarów, tras typu off piste, gdzie można uprawiać freeride.  Skoro już jesteśmy przy zwolennikach freeride’u, to zarówno oni, jak również ludzie lubujący się w jeździe na snowboardzie ucieszą się zapewne z możliwości skorzystania ze snow parków, znajdujących się na terenie ośrodka. W zaliczanym do „Air Space” Acticross BKPARK snow parku, goście mogą liczyć na takie obiekty jak:  quarters, 110-metrowe halfpipe, tables oraz hips. Jeśli chodzi o drugi snow park, który ulokowany jest na wysokości 2 500 m n.p.m., tam z kolei znajdują się: tables, quarters i piramides.

Narciarze biegowi niestety nie mają co liczyć na ogromną ilość tras, dostaną oni do dyspozycji bowiem zaledwie 4 trasy do narciarstwa biegowego, których łączna długość wyniesie 28 kilometrów.  Najdłuższą z nich jest, licząca sobie 21 kilometrów długości, trasa Le Doron. Co najważniejsze dostęp do tras biegowych jest bezpłatny.

Warto wspomnieć również o fakcie, że ośrodek należy do najtańszych w regionie. Informacja ta zapewne będzie dla wielu decydująca przy wyborze miejsca na wypoczynek.

Chyba już tradycją zaczyna się stawać, że ośrodki starają się coraz bardziej dostosowywać swe oferty do rodzin z dziećmi. Nie tylko w stacjach narciarskich pojawia się coraz więcej wyciągów, przystosowanych do najmłodszych narciarzy, ale również i ceny skipassów często w przypadku rodzin z dziećmi są bardziej opłacalne niż jak ma to miejsce  ofertach skierowanych do klientów indywidualnych.  Również Les Menuires może z czystym sumieniem pochwalić się tytułem Family Plus Mountain. Ośrodek oprócz wymienionych już korzyści dla rodzin, oferuje swoim najmłodszym gościom dwie strefy dla początkujących i dzieci oraz 7 darmowych wyciągów.

Na terenie kurortu działa także Klub Malucha „POIU-POIU”, który oferuje takie usługi jak:

 • 1 żłobek dla najmłodszych, od 3 do 30 miesięcy
 • 2 mini-kluby dla dzieci od 31 miesięcy do 5 lat, gdzie prowadzone są różne zabawy i zajęcia na świeżym powietrzu (jazda na sankach, wędrówki na rakietach śnieżnych, zabawy na śniegu itd.)
 • Szkółkę narciarską dla dzieci powyżej 2,5 roku, w której to pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, pociechy stawiają pierwsze kroki w jeździe na nartach.

Z innych atrakcji, dzieciaki mogą liczyć na:

 • Zamek do zjeżdżania, w całości zrobiony ze śniegu;
 • Fun Park, w którym znajdują się dmuchane zamki, trampoliny, baseny z kulkami i wiele innych;
 • skutery śnieżne dla początkujących, gdzie maluchy już w wieku od 6 do 12 lat, mogą pod okiem instruktora nauczyć się jeździć na skuterach śnieżnych.

Wspomniałem powyżej o imprezach dla najmłodszych, jakiego są to typu imprezy? Przeróżne, od pokazów sztuczek magicznych, wykonywanych przez iluzjonistów, po festiwale muzyki dziecięcej czy różnego typu imprezy sportowe, w których pociechy mogą brać bezpośredni udział.

W Les Menuires znajdują się także dziecięce snow parki. Jednym z nich jest chociażby Acticross. Obiekt ten jest trasą zjazdową dla najmłodszych, wyposażoną w 5 różnych przeszkód: bumps, curves,  Zig-Zag  Super Tunnel, Topping Bottle

Jeśli chodzi o Ofertę apres ski, jest ona co najmniej zadowalająca.
Ośrodek stawia na duży zakres rozrywek, pubów, restauracji oraz imprez. Znajduje się tu około 50 lokali restauracyjnych i pubów, 2 dyskoteki i kino. Lokale gastronomiczne oferują przeróżne potrawy, od kuchni regionalnej po kuchnię światową.

Warte polecenia jest nowe centrum sportowe w Les Menuires, które zostało podzielone na 4. sektory: wellbeing, multisports, keep fit, aquaclub-SPA. W zależności od sektora możemy odnaleźć tutaj różnego atrakcje sportowo-rekreacyjne, m.in.:

 • siatkówka,
 • squash
 • piłka nożna
 • koszykówka
 • tenis stołowy
 • badminton
 • tenis ziemny
 • baseny, które oprócz zwykłej możliwości pływania oferują także zajęcia w wodzie dla kobiet w ciąży oraz dla niemowląt;
 • jacuzzi,
 • solarium relaksacyjne,
 • prysznice relaksujące,
 • sala do fitnesu o powierzchni 180 m² (step, stretching, aerobic, low impact aerobic na wszystkich poziomach)
 • siłownia o powierzchni 160 m² wyposażoną w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń,

Ciekawą opcją na spędzenie wolnego czasu jest także tor saneczkarski (tobogan)  Rock N’ Bob. Długość toru wynosi 3,5 kilometra przy różnicy poziomów 430 m.  Tor otwarty jest od niedzieli do piątku w godzinach 14:00-18:45. W tym czasie można się do niego dostać, korzystając z wyciągu Roc des 3 Marches w La Croisette.

Narciarze lubiący długie spacery na śniegu znajdą w ośrodku 4 kilometry naśnieżanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych. Ponadto ośrodek dysponuje 28 kilometrami tras do wędrówek pieszych.

Znajdzie się również coś dla miłośników historii oraz sztuki. Ośrodek organizuje bowiem różnego rodzaju spotkania, mające na celu zapoznanie się z historią miasteczka oraz sportu. Dodatkowo organizowane są wyprawy poznawcze po miasteczku czy zwiedzanie kościołów barokowych, występujących w całej dolinie La Valée de Belleville.

Również melomani powinni być zadowoleni z oferty, którą ośrodek kieruje właśnie do nich. W Les Menuires często można wybrać się na jeden z darmowych koncertów. Na tego typu imprezach grana jest przeróżna muzyka od bluesa przez jazz aż do muzyki chóralnej.

Poza wymienionymi już atrakcjami można korzystać z serii innych dobrodziejstw oferowanych przez Les Menuires, a są to m.in.:

 • jazda na skuterach śnieżnych,
 • jazda psimi zaprzęgami,
 • nocne wędrówki z pochodniami po mieście,
 • przejażdżka rowerem górskim,
 • oraz inne, niewymienione atrakcje.

Jeśli ktoś uzna, że oferta Les Menuires jest zbyt uboga, nie musi się martwić, gdyż może on zakupić inny wariant ski passa, poszerzający obszar jazdy na całą dolinę La Valée des Bellevile, gdzie już mamy do dyspozycji  300 km tras zjazdowych oraz 800 hektarów terenów off piste. Jednak, jeśli dalej będziemy czuli pewien niedosyt, mamy możliwość zakupienia ski passa już na cały region Les Trois Vallées, który da nam możliwość szusowania aż na 320 trasach zjazdowych (52 zielonych, 127 niebieskich, 111 czerwonych oraz 30 czarnych), których łączna długość sięga aż 600 kilometrów. Do tego otrzymamy do dyspozycji ponad 1930 hektarów terenów off piste. Co najważniejsze infrastruktura we wszystkich ośrodkach narciarskich na terenie całego Les Trois Valées jest skonstruowana w taki sposób, abyśmy mogli dostać się do każdego z nich bez potrzeby ściągania z nóg nart. Także wszystko to powinno już nam w zupełności wystarczyć do tego byśmy poczuli się całkowicie spełnieni narciarskimi wczasami we francuskich Alpach.

Les Menuires (foto: P. Tomczyk) Les Menuires (foto: P. Tomczyk)
Les Menuires (foto: P. Tomczyk) Les Menuires (foto: P. Tomczyk)


  Aktualności z francuskich ośrodków narciarskich

  Les Menuires - Trzy Doliny - ośrodek narciarski dla każdego.

  Autor: |
  Les Menuires (foto: P. Tomczyk)
  Les Menuires (foto: P. Tomczyk)

  Chyba każdy, kto interesuje się narciarstwem alpejskim kojarzy przepiękne widoki i wspaniałe tereny do jazdy na nartach, jakie znajdują się w regionie Rodan-Alpy we Francji. To właśnie tam odnajdziemy jedne z najstarszych ośrodków narciarskich świata. Jednak bez obaw, tutaj słowo „najstarszych” nie oznacza przestarzałych, tylko z wieloletnią tradycją i doświadczeniem. Podobnie ma się sytuacja z ośrodkiem narciarskim Les Menuires, należącym do największęgo na świecie narciarskiego regionu Trzy Doliny (fr. Les Trois Valées). Pierwsze trzy wyciągi pojawiły się w regionie już w 1963 roku zaś 4 lata później wybudowano pierwszą sekcję kolejki kabinowej Masse Gondola. Dziś ośrodek stanowi jeden z lepszych obszarów narciarskich w Europie.

  Ośrodek połączony jest bezpośrednio z innym wysokiej klasy ośrodkiem narciarskim Saint Martin de Belleville, tworząc tym samym obszar narciarsk iLes Menuires / Saint Martin, który umożliwia dostęp  trzech terenów narciarskich: Le Mont de la Chambre, Tougnète oraz La Point de la Masse. Dzięki temu połączeniu narciarze otrzymują aż 160 km świetnie przygotowanych tras zjazdowych, które dzięki wysokiemu położeniu (trasy znajdują się na wysokościach od 1 800 do 3 200 m n.pm.) i urządzeniom naśnieżającym, którymi dysponują ośrodki (około 420 maszyn tworzących śnieg) przez cały sezon panują tu idealne warunki śniegowe  do jazdy na nartach czy snowboardzie.

  Jeśli chodzi o podział tras zjazdowych, ze względu na poziom trudności, wygląda on następująco:

  • 13 zielonych tras zjazdowych,
  • 37 niebieskich tras zjazdowych,
  • 24 czerwone trasy zjazdowe,
  • 6 czarnych tras zjazdowych.

  Jak więc widzimy każdy znajdzie tu coś dla siebie. Choć najbardziej zadowoleni będą początkujący narciarze, niekoniecznie oznacza to, że narciarze szukający mocnych wrażeń będą zawiedzeni. Oprócz czarnych tras zjazdowych, których choć, nie jest dużo, to stanowią one dla wielu narciarzy nie lada wyzwanie, jak np. Le Lac Nor lub Rocher Noir,  miłośnicy trudnej jazdy odnajdą w regionie także sporą liczbę, bo aż 400 hektarów, tras typu off piste, gdzie można uprawiać freeride.  Skoro już jesteśmy przy zwolennikach freeride’u, to zarówno oni, jak również ludzie lubujący się w jeździe na snowboardzie ucieszą się zapewne z możliwości skorzystania ze snow parków, znajdujących się na terenie ośrodka. W zaliczanym do „Air Space” Acticross BKPARK snow parku, goście mogą liczyć na takie obiekty jak:  quarters, 110-metrowe halfpipe, tables oraz hips. Jeśli chodzi o drugi snow park, który ulokowany jest na wysokości 2 500 m n.p.m., tam z kolei znajdują się: tables, quarters i piramides.

  Narciarze biegowi niestety nie mają co liczyć na ogromną ilość tras, dostaną oni do dyspozycji bowiem zaledwie 4 trasy do narciarstwa biegowego, których łączna długość wyniesie 28 kilometrów.  Najdłuższą z nich jest, licząca sobie 21 kilometrów długości, trasa Le Doron. Co najważniejsze dostęp do tras biegowych jest bezpłatny.

  Warto wspomnieć również o fakcie, że ośrodek należy do najtańszych w regionie. Informacja ta zapewne będzie dla wielu decydująca przy wyborze miejsca na wypoczynek.

  Chyba już tradycją zaczyna się stawać, że ośrodki starają się coraz bardziej dostosowywać swe oferty do rodzin z dziećmi. Nie tylko w stacjach narciarskich pojawia się coraz więcej wyciągów, przystosowanych do najmłodszych narciarzy, ale również i ceny skipassów często w przypadku rodzin z dziećmi są bardziej opłacalne niż jak ma to miejsce  ofertach skierowanych do klientów indywidualnych.  Również Les Menuires może z czystym sumieniem pochwalić się tytułem Family Plus Mountain. Ośrodek oprócz wymienionych już korzyści dla rodzin, oferuje swoim najmłodszym gościom dwie strefy dla początkujących i dzieci oraz 7 darmowych wyciągów.

  Na terenie kurortu działa także Klub Malucha „POIU-POIU”, który oferuje takie usługi jak:

  • 1 żłobek dla najmłodszych, od 3 do 30 miesięcy
  • 2 mini-kluby dla dzieci od 31 miesięcy do 5 lat, gdzie prowadzone są różne zabawy i zajęcia na świeżym powietrzu (jazda na sankach, wędrówki na rakietach śnieżnych, zabawy na śniegu itd.)
  • Szkółkę narciarską dla dzieci powyżej 2,5 roku, w której to pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, pociechy stawiają pierwsze kroki w jeździe na nartach.

  Z innych atrakcji, dzieciaki mogą liczyć na:

  • Zamek do zjeżdżania, w całości zrobiony ze śniegu;
  • Fun Park, w którym znajdują się dmuchane zamki, trampoliny, baseny z kulkami i wiele innych;
  • skutery śnieżne dla początkujących, gdzie maluchy już w wieku od 6 do 12 lat, mogą pod okiem instruktora nauczyć się jeździć na skuterach śnieżnych.

  Wspomniałem powyżej o imprezach dla najmłodszych, jakiego są to typu imprezy? Przeróżne, od pokazów sztuczek magicznych, wykonywanych przez iluzjonistów, po festiwale muzyki dziecięcej czy różnego typu imprezy sportowe, w których pociechy mogą brać bezpośredni udział.

  W Les Menuires znajdują się także dziecięce snow parki. Jednym z nich jest chociażby Acticross. Obiekt ten jest trasą zjazdową dla najmłodszych, wyposażoną w 5 różnych przeszkód: bumps, curves,  Zig-Zag  Super Tunnel, Topping Bottle

  Jeśli chodzi o Ofertę apres ski, jest ona co najmniej zadowalająca.
  Ośrodek stawia na duży zakres rozrywek, pubów, restauracji oraz imprez. Znajduje się tu około 50 lokali restauracyjnych i pubów, 2 dyskoteki i kino. Lokale gastronomiczne oferują przeróżne potrawy, od kuchni regionalnej po kuchnię światową.

  Warte polecenia jest nowe centrum sportowe w Les Menuires, które zostało podzielone na 4. sektory: wellbeing, multisports, keep fit, aquaclub-SPA. W zależności od sektora możemy odnaleźć tutaj różnego atrakcje sportowo-rekreacyjne, m.in.:

  • siatkówka,
  • squash
  • piłka nożna
  • koszykówka
  • tenis stołowy
  • badminton
  • tenis ziemny
  • baseny, które oprócz zwykłej możliwości pływania oferują także zajęcia w wodzie dla kobiet w ciąży oraz dla niemowląt;
  • jacuzzi,
  • solarium relaksacyjne,
  • prysznice relaksujące,
  • sala do fitnesu o powierzchni 180 m² (step, stretching, aerobic, low impact aerobic na wszystkich poziomach)
  • siłownia o powierzchni 160 m² wyposażoną w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń,

  Ciekawą opcją na spędzenie wolnego czasu jest także tor saneczkarski (tobogan)  Rock N’ Bob. Długość toru wynosi 3,5 kilometra przy różnicy poziomów 430 m.  Tor otwarty jest od niedzieli do piątku w godzinach 14:00-18:45. W tym czasie można się do niego dostać, korzystając z wyciągu Roc des 3 Marches w La Croisette.

  Narciarze lubiący długie spacery na śniegu znajdą w ośrodku 4 kilometry naśnieżanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych. Ponadto ośrodek dysponuje 28 kilometrami tras do wędrówek pieszych.

  Znajdzie się również coś dla miłośników historii oraz sztuki. Ośrodek organizuje bowiem różnego rodzaju spotkania, mające na celu zapoznanie się z historią miasteczka oraz sportu. Dodatkowo organizowane są wyprawy poznawcze po miasteczku czy zwiedzanie kościołów barokowych, występujących w całej dolinie La Valée de Belleville.

  Również melomani powinni być zadowoleni z oferty, którą ośrodek kieruje właśnie do nich. W Les Menuires często można wybrać się na jeden z darmowych koncertów. Na tego typu imprezach grana jest przeróżna muzyka od bluesa przez jazz aż do muzyki chóralnej.

  Poza wymienionymi już atrakcjami można korzystać z serii innych dobrodziejstw oferowanych przez Les Menuires, a są to m.in.:

  • jazda na skuterach śnieżnych,
  • jazda psimi zaprzęgami,
  • nocne wędrówki z pochodniami po mieście,
  • przejażdżka rowerem górskim,
  • oraz inne, niewymienione atrakcje.

  Jeśli ktoś uzna, że oferta Les Menuires jest zbyt uboga, nie musi się martwić, gdyż może on zakupić inny wariant ski passa, poszerzający obszar jazdy na całą dolinę La Valée des Bellevile, gdzie już mamy do dyspozycji  300 km tras zjazdowych oraz 800 hektarów terenów off piste. Jednak, jeśli dalej będziemy czuli pewien niedosyt, mamy możliwość zakupienia ski passa już na cały region Les Trois Vallées, który da nam możliwość szusowania aż na 320 trasach zjazdowych (52 zielonych, 127 niebieskich, 111 czerwonych oraz 30 czarnych), których łączna długość sięga aż 600 kilometrów. Do tego otrzymamy do dyspozycji ponad 1930 hektarów terenów off piste. Co najważniejsze infrastruktura we wszystkich ośrodkach narciarskich na terenie całego Les Trois Valées jest skonstruowana w taki sposób, abyśmy mogli dostać się do każdego z nich bez potrzeby ściągania z nóg nart. Także wszystko to powinno już nam w zupełności wystarczyć do tego byśmy poczuli się całkowicie spełnieni narciarskimi wczasami we francuskich Alpach.

  Les Menuires (foto: P. Tomczyk) Les Menuires (foto: P. Tomczyk)
  Les Menuires (foto: P. Tomczyk) Les Menuires (foto: P. Tomczyk)