Opis regionu Chamonix

Autor: |
mapa

Materiał ten był publikowany na naszych stronach w roku 2000, jednak z powodu dużego zainteresowania powtarzamy go po małych korektach ponownie...

 

mapa
Mapa poglądowa
mapa
Mapa poglądowa

Krótka charakterystyka regionu Mont-Blanc

Strona ta zawiera tylko moje osobiste uwagi wynikające z 10 letniej praktyki. Chętnych statystyki i fotografii odsyłam do ogólnodostępnych prospektów i linków poszczególnych stacji. One uczynią to lepiej niż ja. Wszystkie niżej wymienione stacje, dla osoby mieszkającej w Les Houches, są dostępne w ramach jedno-dniowego wyjazdu samochodem.

Les Houches

Najniższa stacja Doliny Chamonix. Trasy przebiegające całkowicie w lesie, swym charakterem przypominające Szczyrk (z zachowaniem należytych proporcji). Słynna (druga pod względem trudności w PS) trasa zjazdowa "La Verte". Poza zawodami otwarta dla publiczności - tu kończy się podobieństwo ze Szczyrkiem. Co trzy lata PŚ Kandahar - zjazd + slalom. W ciągu dwóch dni przegląd czołówki światowej w narciarstwie alpejskim. 70 armatek śnieżnych umożliwia dojazd na nartach do parkingu nawet pod koniec sezonu .

Les Bossons

Mała stacja (dwie trasy) leżąca u stóp lodowca Bossons. Trasa MS 62 - slalom + slalom gigant. Bardzo przyjemne jazdy nocne przy sztucznym oświetleniu.

CHAMONIX - LES PLANARDS

Stok w centrum Chamonix, idealny dla małych dzieci i początkujących. Armatki śnieżne, dojazd samochodem pod sam stok .

CHAMONIX - LE BREVENT - 2 525 m

Wspaniała czarna trasa Charles Bozon idąca ze szczytu Brevent. Niestety coraz bardziej klepana. Niezłe żleby! Oprócz tego dużo urozmaiconych tras. Od trzech lat połączenie kolejką z Flegere.zp

LA FLEGERE - 2400 m

Najbardziej osłoneczniona ze wszystkich stacji. Ciekawy żleb Combe Lachenal . Ulubiona przez deskarzy i innych wolnych ludzi. Po opadzie śniegu zjazd z Indexu na sam dół w puchu (deniwelacja 1 400 m) zapiera oddech. Najlepsza panorama w całej Dolinie (widok na 14 lodowców i wszystkie ważniejsze szczyty). Ponieważ tu pracuję, rendez-vous na tarasie Indexu.

ARGENTIERE - LES GRANDS MONTETS 3 200 M

Wraz z Vallee Blanche absolutny must każdego szanującego się narciarza. Zjazdu z Grand Montets oraz ilości wariantów nie da się opisać. To trzeba przeżyć! Zapamiętajcie, że dla tej Góry kolesie przyjeżdżają z całego świata, łącznie z Nową Zelandią. Spróbuj pobić rekord Kanadyjczyka Marka Jonesa - 56 razy w ciągu dnia Grand Montets - Lognian. Gdy w połowie trasy zaczniesz tracić oddech i zobaczysz czarny śnieg - pomyśl o facetach, którzy do 1986 roku zjeżdżali zewsząd by uczestniczyć w Derby Grand Montets. Trasa biegła od szczytu non stop (bez bramek) do Argentiere, czyli 2 000 m deniwelacji. Na trasie możesz zostać wyprzedzony przez Karine Ruby mieszkającą w Argentiere (złoty medal w snowboardzie w Nagano). A tak poważnie, to dużo zjazdów poza trasami przebiega po lodowcu, więc uwaga na szczeliny. Są głebokie i zimne. Przy dużym ośnieżeniu możliwosć Koziego Skoku (Pas de Chevre) z Grand Montets do Mer de Glace. Tylko dla dobrych jeźdźców. Adrenalina gwarantowana.

LE TOUR

Bardzo przyjemna stacja leżąca na końcu Doliny. Charakter rodzinny - dla każdego coś ciekawego. W tej stacji wszystkie dzieci z Doliny stawiają swe drugie kroki (pierwsze na Planard). Bardzo ciekawe nowo otwarte trasy z Col de Balme do Vallorcine.

VALLEE BLANCHE (BIAŁA DOLINA)

Najdłuższy zjazd na nartach w Europie - 25 km, prowadzący z Aiguille du Midi (3 842 m) do Chamonix (1 020 m). Jest to wspaniała pół-dniowa wycieczka wśród szczytów Masywu Mont-Blanc. Za każdym razem dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych i sportowych (w zależności od wariantu). To światowy unikat, który koniecznie trzeba zaliczyć, ale nie za wszelką cenę. Wokół tego zjazdu narosło już tyle mitów i nieporozumień w polskiej opinii, iż pozwolę sobie na parę słów komentarza z pozycji 10 letniego pobytu w Chamonix. Przede wszystkim Vallee Blanche nie jest trasą w stacji, lecz zjazdem "na dziko" w wysokich górach ze wszystkimi tego konsekwencjami. Trasa przebiega w 100% po lodowcach,stąd niebezpie- czeństwo szczelin. Konfiguracja lodowca zmienia się bardzo często, dlatego zawsze trzeba zjeżdżać z wytężoną uwagą. Każdego roku Dolina pochłania ofiary śmiertelne. Istnieje wiele wariantów zjazdu. Najłatwiejszy przebiega dnem moreny. Trzeba jednak zawsze zejść ze stromej grani Aiguille du Midi (liny poręczowe w zimie). Osoby z lękiem wysokości - powstrzy mać się! Przy dobrych warunkach najłatwiejszy wariant jest do zrobienia bez problemu dla każdego, kto jeździł w Polsce (duże muldy nam nie zaimponują). Trudniejsze warianty (Envers du Plan, Couloir de Requin, Les Periades) gwarantują adrenalinę, a czasem lawiny.Wymagają mocnych nóg i nerwów. Vallee Blanche jest nie ratrakowana (Bogu dzięki), nie oznakowana i nie patrolowana. Normalnie wycieczkę tę robi się z przewodnikiem. Nasi klienci są oczywiście zawsze poinformowani o aktualnych warunkach śniegowo-pogodowych.

LES CONTAMINES

Duża stacja należąca do Regionu Mont-Blanc i systemu SKIPASS. Trasy długie i bardzo zróżnicowane.

COURMAYEUR

Duża stacja włoska leżąca po drugiej stronie tunelu Mont-Blanc. Należy do systemu SKIPASS. Przejazd pod tunelem płatny osobno. Dla naszych klientów duża zniżka. Dzięki naturalnej barierze, jaką stanowi Masyw Mont- Blanc, często w przypadku brzydkiej pogody w Chamonix - w Courmayeur świeci słońce! Przyjemne i doskonale utrzymane trasy.

VERBIER

Największa stacja szwajcarska, położona o 50 km od Chamonix. Nie należy do systemu SKIPASS. Więcej komentarzy nie wymaga.

FLAINE

Duża i nowoczesna stacja wchodząca w skład Regionu Grand Massif. Olbrzymia ilość wyciągów i tras. Bardzo dobra jakość śniegu pod koniec sezonu. Oddalona o 60 km od Chamonix. Nie należy do systemu SKIPASS MONT- BLANC .

 

Kiedy przyjeżdzać

Sezon narciarski trwa od Bożego Narodzenia do 1 maja. Oczywiście im później - tym większa ilość tras i wyciągów jest zamknięta. W drugiej połowie kwietnia należy liczyć właściwie tylko na ski-toury (genialne!). Ceny wyciągów są stałe, zaś wynajęcia mieszkań wzrastają o ok. 60 % w czasie Bożego Narodzenia i ferii francuskich . Okres ten zdecydowanie odradzamy. Podczas Bożego Narodzenia często jeszcze nie ma dobrego śniegu, a jeżeli jest - to są tłumy ludzi (ferie w całej Europie). Przypomina to jazdę w Polsce. Najbardziej zatłoczonym tygodniem w roku jest tydzień między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Sylwestra lepiej spędzić w Polsce.

Styczeń jest dobrym miesiącem ze względu na pustki w stacjach.

Statystycznie najlepsze warunki śniegowe panują w lutym i marcu.

Początek kwietnia może być również sympatyczny.

Odniośnie warunków w górach i na drogach zawsze udzielamy informacji na bieżąco

Po nartach

Pływalnia w Chamonix

2 baseny , zjeżdzalnia , sauna

Pływalnia w Saillon Les Bains (Szwajcaria)

80 km od Chamonix. 4 baseny termalne (w tym 3 na zewnątrz !) czynne cały rok. Temperatura wody 33 stopnie ! Jacucci + masaże wodne. Idealne do odświerzenia mięśni zmęczonych po całym dniu na Grand Montets.

Restauracje

Wyjście do wielu restauracji lub polecanej przez nas oberży Impossible .

Zakupy

W razie złej pogody zwiedzanie i shopping w Genewie (50 km), Martigny (45 km), Montreux(70km),Annecy (50 km), Aosta (70 km), Courmayeur (30 km).

Transport na miejscu

Stacje Regionu Mont-Blanc nie są połączone ze sobą wyciągami (wyjątek Flegere - Brevent), w związku z czym najwygodniejszym środkiem lokomocji jest samochód.

Dla osób mieszkających w domach samochód jest niezbędny.

Osoby mieszkające w rezydencjach mogą poruszać się tylko autobusami. Pod każdą kolejką znajdują się przystanki Chamonix-Bus (za darmo między innymi dla naszych klientów).

Mieszkając w Les Houches, w ramach jedno-dniowego wypadu samochodem można zaliczyć każdą stację z Regionu Mont-Blanc oraz Flaine, Courmayeur (Włochy) i Verbier (Szwajcaria).

Osoby przyjeżdżające po raz pierwszy jeżdżą praktycznie tylko w Dolinie Chamonix. Drogi odśnieżane są zawsze na bieżąco, ale dobrze jest mieć w bagażniku łańcuchy, które założymy w razie dużego spadku śniegu.

Wyżywienie

Na własną rękę, lub w licznych restauracjech i punktach gastronomicznych znajdujących się w stacjach i przy trasach.

Każde mieszkanie jest wyposażone w kącik kuchenny wraz z kompletem naczyń, sztućców i utensylii typu: otwieracz, sitko, deski do krojenia, korkociąg (niezbędny we Francji) itp. Tak więc sporządzanie posiłków nie stanowi żadnego problemu.

Na terenie Les Houches znajdują się dwa markety o przyzwoitym poziomie cen. Niektóre artykuły są tu tańsze niż w Polsce np. wino